Pivní mafie na Dunaji. Ve Vídni řeší černý prodej piva - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Pivní mafie na Dunaji: Vídeň trápí černý prodej piva na náplavce

,

Vídeňská radnice bojuje s fenoménem černého prodeje piva podél bočního ramene Dunaje, které protéká centrem Vídně. Obchodní model „pivní mafie“, jak jsou ilegální prodejci piva nazývání rakouským tiskem i místními restauratéry, je jednoduchý. Levně nakoupit plechovky s pivem v supermarketu a draze je prodávat žíznivým kolemjdoucím, kteří korzují na náplavce.

Vídeňská radnice má plné zuby černého prodeje piva na náplavce vedoucí podél dunajského kanálu. V rámci zátahu proti pivní mafii, jak prodejce označil bulvární deník Heute, radnice neváhá použít ani policisty v civilu.

K velké akci proti nelegálním prodejcům piva už došlo na začátku června, kdy policie zabavila větší množství pivních plechovek a zadržela sedm lidí. Walter Hillerer, který vede na radnici skupinu, jež má černé obchodníky zpacifikovat, prohlásil, že prodejci jsou pravděpodobně podporováni organizovanou skupinou lidí, kteří jim dodávají plechovky z dodávek vybavených chlazením. Zátahy mají i nadále pokračovat.


Jaké množství alkoholu je ještě zdraví neškodné?

Na zdraví! Nová studie odmítá prospěšnost alkoholu, část vědců ji kritizuje

Neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš zapíjí svou prohru, ilustrační foto


Rakouský deník Der Standard napsal, že náplavka láká v letních měsících mnoho mladých lidí, kteří se procházejí nebo posedávají do nočních hodin podél regulovaného ramene Dunaje. Proto mají ilegální prodavači o dostatek zákazníků postaráno. Po kanále jezdí i mnoho lodí, na jejichž palubách se konají večírky, proto je zájem o vychlazené pivo velké. Většinou se prodává plechovka piva za dvě eura, v supermarketu se dá pořídit za 80 centů.

Deník zdokumentoval příběh třiadvacetiletého uprchlíka z Afghánistánu, který si takto vydělává na živobytí. V Rakousku už je pět let, pracovní povolení nemá, proto prodává pivo načerno. Odmítl nicméně, že by měl nějakého šéfa. Jeho jediným nadřízeným je prý Bůh.

Restauratér: každé dvě minuty jeden prodejce

Tyto praktiky se nelíbí provozovatelům restaurací v blízkosti kanálu. Jeden z nich také hovoří o pivní mafii, prodejci se podle něj dobře znají, když se potkávají, zdraví se. Každé dvě minuty kolem restaurace na náplavce projde jeden z nich, tvrdí jeden z restauratérů. Toto nelegální podnikání ohrožuje i jeho byznys. Musí mít registrační pokladnu, platí daně, má vyšší náklady než pouliční prodejce.

Nelegální prodejce vyfotografoval i během fasování piva z dodávek a poslal finanční policii. Adekvátní reakce se ale nedočkal. Odpovědnost leží podle deníku na vídeňské radnici, prodejci totiž nemají potřebné živnostenské povolení pro pouliční prodej.


Jaká jsou nejdražší piva na světě:

Pivem vycpaná veverka, ležák ze sudu po whisky. Jaká jsou nejdražší piva světa?


Jeden z nich, který takto „podniká“ u kanálu už čtyři roky, tvrdí, že se dá kontrolám policie dobře vyhnout. On sám ale cítí větší konkurenci ostatních „ilegálů“, proto kromě piva prodává i tvrdý alkohol nebo míchá koktaily. Za čtyři roky platil pokutu ve výši 70 eur jenom jednou.

Prodejem alkoholu se živí jen v letních měsících, zbytek roku nemusí. Přiznal nicméně, že s přibývajícími uprchlíky, kteří nedostanou pracovní povolení, se tržby snižují. Za několik hodin prodal jen deset piv, a utržil tak dvacet eur. Sám je Rakušan a tvrdí, že ve svých 48 letech má problém najít práci.

Dalším z prodejců je šestadvacetiletý Rumun. Během pátečního nebo sobotního večera prodá pivo i za dvě stě eur, ve všední dny okolo 80 eur. Bere to jako přivýdělek, pracuje jako fotbalový trenér.

Mnoho Vídeňáků si na náplavce u dunajského kanálu zvyklo, že po magické formulce „Studené pivo?“ se v blízkosti vždy najde někdo, kdo plechovku za dvě eura ochotně prodá.

Lze to dělat i legálně, jak ukazuje příklad čtyřiatřicetiletého Armina Grubera z Vídně. Založil firmu Shotstogo s prodává alkohol ze speciálně upraveného kola. Zátahů vídeňské radnice se bát nemusí. Už má tři prodejce a chystá se rozšířit firemní flotilu na deset kol. Kromě piva a vína prodává i tvrdý alkohol. Navíc se nemusí omezovat jen na okolí dunajského kanálu.

Související články:

Pivo v ohrožení. Nedostatek vláhy straší zemědělce i sládky

Češi zůstávají s odstupem největšími pivaři. Na druhé místo se propili Rakušané

Minirevoluce. Malé pivovary se v tichosti slučují do skupin

Místo sladu řasy a ústřice: Japonsko po 110 letech mění definici piva

Reklama na pivo v Japonsku, ilustrační foto