Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Ledový čaj - ilustrační foto
Ledový čaj - ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Ledové čaje jsou hrozbou pro ledviny. Nepijte je, radí odborníci

29. listopadu, 18:22 - Jana Nováková
 Ledový čaj - ilustrační foto
Ledový čaj - ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
29. listopadu, 18:22

Ledové čaje patří k vyhledávaným a osvěžujícím nealko nápojům, které si rádi dopřávají jak dospělí, tak děti. Ač vypadají nevinně, ve skutečnosti jde o koktejl cukru a kofeinu. Tedy „smrtících“ složek.

Ledové čaje sice musí obsahovat jistý podíl čajového extraktu, ten však není nijak legislativně stanoven. Je tak pouze na výrobci, jak silný výluh při výrobě nápoje použije. Stejně je to i s cukrem či jinými sladidly - ani u nich neplatí žádná legislativní omezení. Spíše než ke skutečným čajům má tak řada těch ledových blíže spíš k limonádám (mohou obsahovat až 80 gramů cukru na litr nápoje) či energetickým nápojům (až 200 miligramů kofeinu na litr nápoje).

„Jde většinou o nápoje, které jsou ekvivalentem jednoho až dvou šálků doma připraveného čaje, který bychom si museli ale trojnásobně rozředit vodou, aby se podobal výrobkům prodávaným pod názvem „ledový čaj“,“ vysvětlila pro web Euro.cz lékařka Kateřina Cajthamlová.

Ledový čaj? Koktejl cukru a „zbytečností“

S prospěšnými látkami, které jsou v běžných čajích obvyklé, jsou ty ledové na štíru. Naopak s těmi, které jsou pro zdraví potenciálně rizikové, se v nich nešetří. „Tyto nápoje jsou zatíženy buď enormní dávkou cukru či fruktózou nebo umělými sladidly a obsahují navíc zbytečnou kyselinu citronovou, někdy konzervanty nebo ovocnou šťávu či karamel. Zkrátka, dbáte-li o své zdraví, postavu, chrup i chuťové buňky, vyhněte se ledovým čajům, a rozhodně na ně nenavykejte své děti,“ radí Cajthamlová. Mimo zátěž pro naše zdraví zmiňuje i fakt, že se plastové lahve, v nichž jsou všechny tyto nápoje prodávány, podílejí na zvyšování zátěže životního prostředí.


Válka s cukrovou epidemií. Singapur zakáže reklamu na slazené nápoje