
Nepřehlédněte
Výběr zpráv Protextu ČTK
Protext ČTK
Budíte se během noci a spíte méně, než je třeba? Pak patříte do skupiny lidí, kteří jsou ohroženi aterosklerózou. Tedy alespoň podle americké studie, která zjistila, že lidé, kteří spí méně než šest hodin v kuse, mají o bezmála třicet procent větší pravděpodobnost, že touto nemocí onemocní.
Dostatečně dlouhý spánek má pozitivní vliv na naši psychiku, udržuje nás v dobré fyzické kondici a dokonce nám může pomoci zhubnout. Co se ale stane v momentě, kdy ho máme nedostatek? Američtí vědci přišli s novou studií, podle které má příliš krátký nebo přerušovaný spánek vliv na vznik aterosklerózy, což je zánětlivé onemocnění cév, které vzniká v důsledku ukládání tuku do jejich stěn.
Studie zkoumala téměř čtyři tisíce mužů a žen v průměrném věku 46 let. Podmínkou bylo, aby v minulosti ani současnosti netrpěli žádnou kardiovaskulární chorobou. Tito lidé nosili po sedm nocí přístroj, který měřil délku a kvalitu jejich spánku. Ta byla definována tím, jak často se během spánku pohybovali nebo probudili.
Pozor na přerušovaný spánek
„Po vyřazení tradičních rizikových faktorů, které vznik srdečních nemocí ovlivňují, došli vědci k tomu závěru, že ti zkoumaní jedinci, kteří denně naspali méně než šest hodin, měli o 27 % vyšší pravděpodobnost rozvoje aterosklerózy než ti, kteří spali o jednu až dvě hodiny déle,“ píše zpravodajský web CNN.