Digitální vzkaz z onoho světa - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Digitální vzkaz z onoho světa

,
Digitální vzkaz z onoho světa
Zdroj: Mladá fronta

Na sociálních sítích narazíte nejen na falešné, i mrtvé profily. Jen na facebooku jsou zemřelých desítky milionů. Jak s digitálním odkazem naložit, se teprve musíme naučit.

Nuda :-(, postoval jeden z facebookových přátel autora Reaktoru na svém profilu. Na tom by za normálních okolností nebylo nic zvláštního. Psaním o tom, že se nudí na sociální sítě, zahání nudu mnoho lidí. Problém byl v tom, že onen přítel před několika lety za tragických a nikdy úplně vyjasněných okolností zemřel.

Jak příspěvek vznikl, není jasné. Pomineme-li možnost, že se jedná o vzkaz ze záhrobí, nabízí se v zásadě dvě vysvětlení. Buď se do účtu neboural nějaký netaktní vtipálek, nebo Facebook zprovoznil funkci, která na dlouho neaktivních profilech po určité době začíná sám zveřejňovat příspěvky. Vzhledem ke skutečnosti, že od úmrtí onoho přítele už uplynula opravdu dlouhá doba, bych se však přikláněl k druhému vysvětlení.

To však není podstatné. Skutečností je, že „mrtvých“ profilů na facebooku bude jen přibývat. Podle německého serveru Manager Magazin jich už před rokem bylo kolem 30 milionů. I mezi mými přáteli není bohužel zmíněný přítel jediným.


11 věcí, které si budete chtít vymazat z Facebooku

Protest proti falešným účtům na facebooku


Část z takových profilů se občas promění na jakýsi digitální hrob. Přátelé tam v den narozenin či úmrtí namísto kytek postují vzpomínkové vzkazy či fotky. V této podobě mohou sociální sítě sehrát i pozitivní roli. Naše zesnulé nám připomenou častěji, než bychom na ně mysleli sami, stejně jako bychom pravděpodobně zapomněli na narozeniny většiny živých přátel.

Pro jiné pozůstalé však může aktivní profil představovat jen další bolestnou připomínku, zvlášť když jako v popsaném případě dotyčný zahynul tragicky a profil sám od sebe postuje nesmyslné vzkazy. Facebook sice umožňuje uživatelům nastavit, co se s jejich profilem v případě úmrtí stane, ovšem kdo z nás toho využil? V takovém případě obvykle nastává zdlouhavý boj příbuzných s technologickým gigantem o deaktivaci případně přístupová prává k profilu, které už v zahraniční musely řešit i soudy.

V Česku podle dostupných informací k soudním sporům nedošlo, což je však spíše jen otázkou času. S digitálním odkazem mrtvých se bude muset zkrátka společnost ještě naučit se vypořádat.

Čtěte další komentáře Jana Brože:

Česko-rakouský problém: nejdříve jádro, teď i plyn

Když se neexistující problém stane problémem

Česká energetika bez šťávy

Nerozdělení ČEZ odsouvá dostavbu jaderných elektráren do oblasti fantasmagorie

Že alkohol zdražuje? Ale kdeže…

Evropský úder řepce

Žadonit o výjimky se nevyplácí

Česko pohledem zvenku: korupci nahradil czexit

Šizený lančmít napáchal obrovské škody. Zákaz přichází pozdě