Hi-tech v kostele: církve „berou karty“, věřící přispívají více - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Hi-tech v kostele: církve „berou karty“, věřící přispívají více

,
Hi-tech v kostele: církve „berou karty“, věřící přispívají více
Zdroj: Profimedia.cz

Před adventním obdobím bude evangelická církev v Německu pilotně testovat bezhotovostní výběr finančních darů. Příklad ze Švédska ukazuje, že lidé při placení kartou dávají církvi až pětkrát více peněz.

Tisíciletá praxe podpory církve mincemi se v blízké budoucnosti pravděpodobně změní. V Německu před adventním obdobím přichází evangelická banka Bank für Kirche und Diakonie (KD-Bank) s novinkou. Mezi věřící během bohoslužby pošle „měšec“ na dary vybavený čtečkou pro bezkontaktní platební karty. Horní hranice je stanovena na 25 eur (645 korun), aby nebylo nutné zadávat PIN kód.

V kostele v Duisburgu už banka provozuje automat na dary, kde lze také platit bezkontaktně. Eckard Wilms z KD-Bank uvedl, že experimenty s bezhotovostním placením darů probíhají několik let, technologie NFC umožňuje, aby věřící mohli darovat církvi finanční obnos rychleji a nenarušili provoz kostela během bohoslužby.

Prvně bude tuto možnost evangelická církev v Německu nabízet během listopadu v rámci pilotního projektu. Speciálních sáčků na dary má zatím vyrobeno pět kusů. Wilms tvrdí, že se tím odbourá diskriminace lidí, kteří u sebe nemají v hotovosti přiměřenou částku, kterou chtějí církvi věnovat. Kostel samozřejmě musí mít bezdrátové připojení k internetu.


Jak investuje katolická církev v České republice:

Kristovi hospodáři: církev zhodnocuje znovunabytý majetek

Boží muka, ilustrační foto


Ve Švédsku, kde je bezhotovostní placení populární, existuje možnost platit kartou v kostele již delší dobu. Bezhotovostní automaty na finanční dary má zavedeno asi 300 kostelů. Pronajímá je firma Quadriga AB.

Kostelům se to vyplatí, protože bezhotovostní dary jsou až pětkrát větší, než když lidé z kapsy vytahují hotovost. Zatímco průměrný dar v hotovosti činí 20 švédských korun, bezhotovostně to je v průměru sto korun (249 českých korun), potvrdil ředitel společnosti Quadriga Folke Straube. Automaty na dary si podle něj už objednaly i první mešity ve Švédsku.

Dále čtěte:

Bezdomovce straší bezhotovostní budoucnost. Už nyní nemají lidé drobné

Do důchodu v padesáti? Éra bankomatů v Německu pomalu končí

Neplaťte kartou, vypněte televizi. 34 dobrých rad, jak ušetřit tisíce

Google Pay zavedou další banky, přichází i Apple Pay

 Apple Pay - ilustrační foto