Platby mobilem na vzestupu: Google Pay zavedou další banky, příchází i Apple Pay - Euro.cz

Přihlášení

Platby mobilem na vzestupu: Google Pay zavedou další banky, příchází i Apple Pay

,
Platby mobilem na vzestupu: Google Pay zavedou další banky, příchází i Apple Pay
Zdroj: Profimedia.cz

Mobilní placení si Češi oblíbili a reagují na to i banky. Na konci loňského roku začaly Moneta, J&T Banka, mBank a Komerční banka umožňovat platby pomocí Google Pay. Letos připravují zavedení tohoto platebního nástroje v Česku další hráči.

Menší banky jako Fio či Equa bank spustí službu ve druhé polovině letošního roku. „Bezkontaktní platby mobilem plánujeme ve druhé polovině letošního roku, v současné době probíhají přípravy,“ říká šéfka komunikace Equa bank Markéta Dvořáčková.

Přidá se k nim i ruská Sberbank, která počítá i s konkurenčním nástrojem pro platby mobilem Apple Pay. „Letos plánujeme kromě nového online bankingu spustit i nové bezkontaktní karty, po zavedení těchto produktů rozšíříme služby i o platby mobilem (NFC platby, Google Pay, případně i Apple Pay),“ říká tisková mluvčí Radka Černá.

Právě o příchodu Apple Pay, který umožňuje bezkontaktní platby majitelům iPhonů, se spekuluje už delší dobu. Podle informací webu Euro.cz na zavádění pracuje třeba J&T Banka.


Češi dostanou modernější bankomaty. Poplatky zvýší Visa i Mastercard

 Bankomaty - ilustrační foto


Největší tuzemská banka – Česká spořitelna – jde jiným směrem. V současnosti testuje vlastní mobilní peněženku na bázi NFC u zaměstnanců České spořitelny. Využít ji budou moci klienti, kteří používají mobilní telefony s operačním systémem Android.

„Klientům plánujeme tuto možnost nabídnout v mobilní aplikaci George Go během druhé poloviny letošního roku. Jednáme také o nabídce platebních služeb Google Pay a Apple Pay,“ uvádí mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Vlastní řešení dnes spustila také Airbank, u které mohou majitelé smartphonů s operačním systémem Android platit prostřednictvím aplikace My Air. Telefonem pak klient platí stejně jako v případě bezkontaktní karty. Nákupy do 500 korun zaplatí rovnou, u větších částek je třeba zadat ještě PIN.

Banky čekají, že platbu mobilem si postupně osvojí většina jejich klientů. Výrazně totiž roste i využívání mobilního bankovnictví. Zatímco starší internetové bankovnictví využívali klienti v průměru dvakrát za měsíc, mobilní banku používají každý třetí den. Podle odhadů by se měl počet klientů, kteří začnou mobilem platit, pohybovat mezi 50 a 70 procenty z těch, kteří si tuto službu aktivují.

Čtěte také:

Nechtěná kreditní karta ve schránce? Pochybný trik zkouší i dcera Komerční banky

Sázka na fintech. Rothschildův fond chystá obří emisi

Poslední záchvěv revoluce. Banky v mobilu převrat nezpůsobí

Češi stále nepřišli na chuť mobilním platbám. Zaostáváme za Evropou