Miliony v trapu: vývojář chtěl ušetřit za poplatky, přišel o životní úspory - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Miliony v trapu: vývojář chtěl ušetřit za poplatky, přišel o životní úspory

,
Miliony v trapu: vývojář chtěl ušetřit za poplatky, přišel o životní úspory
Zdroj: Profimedia.cz

Softwarový inženýr z Kalifornie chtěl ušetřit poplatek za převod peněz ze Spojených států do Kanady. K převodu životních úspor proto využil kanadskou směnárnu QuadrigaCX a vyměnil 422 tisíc dolarů za bitcoiny, které chtěl převést na kanadský účet. K tomu už nedošlo, protože majitel směnárny údajně zemřel a peníze jsou nedostupné.

Třicetiletý softwarový inženýr z Kalifornie Tong Zou chtěl obejít poplatky ve výši několika dolarů za bankovní převod, a tak si vybral kanadskou směnárnu QuadrigaCX pro finanční transakci. Nakoupil bitcoiny za 422 tisíc dolarů (9,7 milionu korun) u firmy QuadrigaCX.

Po přestěhování do kanadského Vancouveru si chtěl peníze poslat na kanadský bankovní účet, ale k převodu už nedošlo. Na převod peněz čeká od října minulého roku. „Byly to všechny moje úspory. Žiji jen s málem, které mi zbylo, a snažím se začít znovu,“ postěžoval si. Bitcoiny si přitom paradoxně nenakoupil jako spekulativní investici s vědomím, že o peníze může přijít.

Stal se jedním ze 155 tisíc klientů, kteří o peníze přišli, protože směnárna zkrachovala. Firma tvrdí, že její zakladatel Gerald Cotton nečekaně zemřel v prosinci loňského roku v Indii i s přístupovými klíči k hardwarovým peněženkám s kryptoměnami. Pátého února vyhlásila největší kanadská směnárna s digitálními měnami bankrot, celkem dluží 180 milionů kanadských dolarů.


Bitcoinový detektiv Aleš Janda: Banky ani státy nemohou mít vlastní kryptoměny

Aleš Janda


Postižení klienti se snaží domoci peněz právní cestou, zda se jim ale podaří uspět, je nejisté a spíše nepravděpodobné. Kanadský finanční regulátor v Britské Kolumbii tvrdí, že není zodpovědný za vyšetřování případného podvodu.

Část klientů se domnívá, že smrt zakladatele firmy mohla být fingovaná a jedná se o účelový finanční podvod. Auditorská firma EY uvedla, že směnárna neměla v běžné bance rezervní účet, ze kterého by mohla vyplatit odškodnění.

Kanadský server deníku The Chronicle Herald napsal, že i v případě získání přístupových hesel z notebooku zakladatele firmy budou peníze pravděpodobně pryč. „Po zkušenostech s ostatními případy je velmi nepravděpodobné, že se peníze najdou,“ předpokládá zakladatelka americké bitcoinové směnárny MyCrypto Taylor Monahanová.

Je pravděpodobné, že kanadská firma měla problémy s likviditou delší dobu. I když pouze vyměňovala různé měny a vybírala poplatek za směnu, měla mít peníze uloženy v hardwarových peněženkách. Pravděpodobně peníze zpronevěřila již dříve, usuzuje Monahanová.

O virtuálních měnách čtěte v rubrice Kryptoměny:

Kyberútoků v Česku na konci roku ubylo. Loňským hitem byla nelegální těžba kryptoměn

Obchody v bitcoinech na darknetu kvetou. Denní objem se loni zdvojnásobil

Blockchain v praxi. Komoditní platforma Komgo chystá ostrý provoz

České kryptoměnové bankomaty General Bytes dobývají svět. Obsluhují třetinu trhu

Vláda bude podporovat blockchain. Chce do Česka přilákat investice a talenty

Na Maltě má vzniknout banka, která bude podporovat kryptoměny

Ohodnoťte tento článek
Diskuze