Menu Zavřít

Voliči v místních volbách v Anglii potrestali vládní konzervativce za chaos kolem brexitu

3. 5. 2019
Autor: čtk

Dvě hlavní britské politické strany, vládnoucí konzervativci a opoziční labouristé, utrpěly ztráty ve čtvrtečních místních volbách v Anglii a v Severním Irsku. Vyplývá to z dílčích výsledků přicházejících z Anglie, podle nichž naopak výrazně posílily menší strany, především liberální demokraté. Uspěli také zelení. Podle expertů je za propadem obou největších politických uskupení celonárodní frustrace kvůli problematickému odcházení země z Evropské unie.

„Angličtí voliči využili místní volby k potrestání konzervativců premiérky Theresy Mayové a opoziční Labouristické strany za zablokování brexitu,“ napsala agentura Reuters.

Zastupitelé se v důsledku specifických britských pravidel nevolili v celé zemi, nýbrž jen do všech 11 rad v Severním Irsku a do 248 ze 343 anglických zastupitelstev. V Anglii bylo ve hře přes 8400 zastupitelských míst, dalších 462 v Severním Irsku. V šesti anglických městech se přímo volili starostové.

Věříte, že Velká Británie opustí Evropskou unii?

V Anglii je sečteno zhruba 45 procent hlasů. Konzervativci zatím oproti volbám před čtyřmi lety podle BBC přišli o 438 zastupitelů a 16 místních rad a labouristé o 79 zastupitelů a dvě rady. Podle televize Sky News nicméně pro konzervativce výsledky nakonec nejsou tak zdrcující, jak se nejspíš obávali.

Liberální demokraté si naopak polepšili o 302 zastupitele a osm rad. „Jsou to nejlepší výsledky liberálů od roku 2003,“ uvedla na twitteru liberálnědemokratická poslankyně Layla Moranová.

Sečíst hlasy odevzdané v Severním Irsku potrvá kvůli složitosti tamního volebního systému déle.


Čtěte esej O šimpanzích a želvách

 Ilustrace k eseji O šimpanzích a želvách


Podle médií mnoho voličů svou nespokojenost s chaosem kolem odchodu Británie z evropského bloku vyjádřilo demonstrativním roztrháním hlasovacích lístků, poznamenala agentura DPA.

I podle komentáře BBC dosavadní výsledky naznačují, že voliči trestali obě hlavní politické strany za to, jak řešily brexit; ze ztrát konzervativců a labouristů přitom těží menší strany, jako jsou liberální demokraté a zelení, protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) či nezávislí kandidáti.

Komentátoři připomínají, že místních voleb se neúčastnil hlavní vyzyvatel konzervativců a labouristů pro nadcházející evropské volby - Strana pro brexit známého euroskeptika Nigela Farage, jíž dramaticky roste podpora a která podle průzkumů eurovolby vyhraje.

MMF24

Británie měla vystoupit z EU 29. března, ale premiérka Mayová nedokázala v parlamentu prosadit „rozvodovou“ dohodu s unií. Termín ani způsob odchodu země z bloku tak ani více než měsíc po původně plánovaném datu brexitu stále není jasný. Po dubnovém mimořádném unijním summitu má Británie na schválení podmínek brexitu čas do konce října. Od dohodnutí druhého odkladu brexitu se však vyjednávání na britské politické scéně nijak zásadně neposouvá a mnozí komentátoři se domnívají, že britský odchod se může v říjnu znovu odložit.

Čtěte také:

Brexit tvrdý a hladový: Británii bez přístupu na unijní trh hrozí nedostatek jídla

Brexit sílu Londýna neovlivní. Británie zůstane druhou největší geopolitickou mocností

Na útěku před brexitem. Británie přichází o více než 200 tisíc pracovních míst

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).