Menu Zavřít

Slovensko může pomoci Jaguaru postavit továrnu u Nitry, rozhodla Evropská komise

4. 10. 2018
Autor: Profimedia.cz

Evropská komise (EK) schválila plán Slovenska poskytnout britské automobilce Jaguar Land Rover (JLR) investiční pomoc 125 milionů eur (3,2 miliardy korun) na výstavbu závodu u Nitry. Komise uvedla, že pomoc je v souladu s pravidly EU o státní pomoci a že přispěje k rozvoji regionu. Hospodářskou soutěž na jednotném trhu nenaruší. Závod má oficiálně zahájit výrobu do konce letošního roku.

EK kvůli pochybnostem, zda tento plán splňuje pravidla o státní pomoci, zahájila vyšetřování loni v květnu.

Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová v prohlášení uvedla, že podle vyšetřování byla pomoc nutná k tomu, aby JLR investoval v Evropě a ne v Mexiku. Pomůže také k vytvoření pracovních míst a k rozvoji znevýhodněného regionu, aniž by ohrozila konkurenci.

Jaguar Land Rover sídlí v Británii, od roku 2008 je však součástí indické společnosti Tata Motors. Továrna u Nitry má mít kapacitu výroby 150.000 vozů ročně a celková investice automobilky má dosáhnout 1,4 miliardy eur. V závodě má vzniknout asi 3000 pracovních míst.


Volkswagen našel využití pro nové berlínské letiště: uskladní tam auta

Letištní plocha nového letiště v Berlíne, ilustrační foto


EK při vyšetřování zjistila, že pomoc byla omezena na minimum nutné k tomu, aby se JLR rozhodl investovat na Slovensku. Bez této pomoci by dostalo přednost Mexiko. Celkové pozitivní dopady tohoto projektu na rozvoj regionu pak podle komise jasně převažují nad jakýmkoliv narušením hospodářské soutěže způsobeným státní pomocí.

O továrnu se podle dřívějších informaci kromě Slovenska a Mexika ucházely také Česká republika, Polsko, Maďarsko a Turecko.

CIF24

Slovensko je v přepočtu na obyvatele v posledních letech největším výrobcem automobilů na světě. Své továrny mají v zemi automobilky Volkswagen, Kia Motors a PSA, na které je navázána řada výrobců součástek. Automobilový průmysl je jedním z hlavních tahounů exportně orientované slovenské ekonomiky.

Přečtěte si také:

Odkup nebo úprava. Německá vláda našla kompromis pro diesely

Škoda bude potřebovat kapacitu pro 400 tisíc aut. Ve hře je i nová továrna

Vstup Aston Martin na burzu: primární nabídka ocenila automobilku na 4,3 miliardy liber

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).