Relativity Space: odpadlíci od Muska a Bezose chtějí tisknout vlastní rakety

26. 10. 2018
Zdroj: Relativity Space

Klíčem k přežití na cizí planetě a případnému návratu na Zemi bude 3D tisk. Myslí si to veteráni ze společností SpaceX, Blue Origin nebo Tesla, kteří založili startup Relativity Space. Chtějí vyvinout technologie k vytištění kompletní rakety.

3D tisk zažívá nebývalý boom, ale soukromé firmy působící v kosmonautice ho takřka nevyužívají. Relativity Space v tom cítí příležitost. „Ostatní společnosti podle našich odhadů používají méně než procento vytištěných součástek,“ řekl webu BusinessInsider.com (BI) spoluzakladatel Relativity Space Tim Ellis. „My do konce roku 2020 budeme používat 95 procent součástek vyrobených 3D tiskem,“ dodal Ellis s odkazem na chystanou raketu Terran.

Ta má sloužit jako levný prostředek k dopravě nákladů na orbit. Fakt, že bude vyrobena pomocí 3D tisku, by měl snížit provozní i výrobní náklady. Klíčem je zjednodušení a především snížení počtu součástek. Běžná raketa jich má zhruba sto tisíc, cílem Relativity Space je dostat se na pouhých tisíc součástek. „Věříme, že to dramaticky zvýší spolehlivost raket,“ řekl Ellis webu Quartz.com (QZ).

Vývoj rakety Terran má být prvním krokem k vytvoření zcela autonomní výrobní linky, jejímž základem bude systém Stargate. Tato 3D tiskárna používá technologii laserového sintrování, při níž laserový paprsek spéká částice práškových kovů v jednolité vrstvy. Vývojáři se snaží Stargate udělat co nejchytřejší tak, aby byl schopen sám hledat defekty a dokonce se učil pracovat rychleji, uvedl Ellis.

Relativity Space vsadil na 3D tisk

3D tisk má mít zásadní úlohu při kolonizaci nových planet. „Pokud chceme žít na cizích planetách, musíme být schopni si vyrobit vybavení,“ řekl BI analytik společnosti the Teal Group Marco Cáceres. „Pokud se něco pokazí, budou potřeba náhradní díly,“ dodal.

Od března letošního roku vyžívá společnost testovací základnu NASA v Mississippi. Agentura pro vesmír a kosmonautiku ji poskytla bezúplatně. Podobné dohody uzavřela NASA i s dalšími firmami působícími v oboru, jako jsou Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose nebo Muskova SpaceX. Pro NASA jsou tyto dohody výhodné, protože nájemci zajistí údržbu základen, které by jinak chátraly, upozornil QZ.

Zlatá horečka mezi nebem a zemí. Investory láká vesmír

 Tesla ve vesmíru

Dále čtěte:

Podnikatel samouk chce katapultovat rakety do vesmíru bez paliva. Už získal 880 milionů

Musk pošle lidi k Měsíci. Japonský miliardář Maezawa se tam vydá za pět let

Nejdůležitější muž světa. Musk může postavit na hlavu to, jak žijeme

 Elon Musk

  • Našli jste v článku chybu?