Menu Zavřít

Provozovatel čerpacích stanic MOL dodá naftu do státních rezerv

21. 5. 2017
Autor: Profimedia.cz

Maďarská ropná společnost MOL, která provozuje čerpací stanice také v Česku, dodá do tuzemských státních rezerv naftu za skoro 230 milionů korun bez DPH. ČTK to řekla mluvčí Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Edita Pechalová. Firma MOL vyhrála veřejný tendr, který SSHR vypsala. Podle mluvčí společnost státu celkem dodá 20 milionů litrů motorové nafty pro arktické nebo extrémně zimní klima.

SSHR na začátku dubna oznámila, že Česko přestalo plnit evropskou směrnici o výši nouzových zásob ropy a ropných produktů, když má zásoby na 87 dní. Evropská unie požaduje po státech, které ropu netěží, aby měly zásoby těchto produktů minimálně na 90 dní.

Správa odůvodňuje pokles zásob rostoucí ekonomikou a zvýšením dovozu benzinu do ČR. Aktuální nákup podle Pechalové tuto statistiku mírně vylepší, nad požadovanou hodnotu se ale Česká republika podle ní stále nedostane. Předseda SSHR Pavel Švagr dodal, že proto, aby Česko směrnici znovu splňovalo, potřebuje od vlády více peněz. SSHR do zásob počítá i zhruba dvoudenní zásobu nafty, kterou ČR postupně převáží zpět ze skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu.


ČEZ se zbavuje podílu v maďarské MOL. Očekává přínos přes 3 miliardy

 Čerpací stanice MOL


Švagr upozorňoval na tenčící se zásoby ropných produktů několikrát. Loni v srpnu řekl, že od začátku roku 2016 klesly zásoby těchto komodit v ČR z 95 na 91 dnů. Ministerstvo financí tehdy uvedlo, že žádá po SSHR přípravu střednědobé koncepce skladby nouzových zásob ropy a ropných produktů.

CONTENT24

SSHR schraňuje různé komodity pro případ krizových stavů jako jsou záplavy, válečné konflikty či zastavení dodávek klíčových surovin. Ve vlastních či pronajímaných skladech drží zásoby například ropy, leteckého petroleje, potravin a léků.

Čtěte dále:

Ofenziva MOL: Maďaři v Česku proinvestují miliardy

Mezi 500 největších firem regionu je 74 českých

Za věrné služby. Exšéf ČEZ Roman zůstává v představenstvu MOL


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).