Menu Zavřít

Praha 1 vyhání cyklisty z pěších zón. Mohou za to elektrické koloběžky

2. 5. 2017
Zdroj: Profimedia.cz

Radnice Prahy 1 chce bojovat proti elektrickým koloběžkám v centru, které po zákazu nahradily vozítka segway. Zakáže proto všem cyklistům jezdit po pěších zónách mezi desátou hodinou dopoledne a šestou hodinou odpoledne. O zákazu v úterý jednala rada městské části. Sdružení Automat, které se věnuje propagaci cyklistiky jako způsobu dopravy, záměr kritizuje. Pomohlo by podle něj vytvoření bezpečných objízdných tras.

Podle místostarosty Prahy 1 pro dopravu Richarda Bureše (ODS) není cílem zákazu vyhánět cyklisty. „Cítíme však povinnost chránit všechny občany naší městské části, kteří si na situaci v pěších zónách dlouhodobě stěžují. Rada vzala v potaz řešení, které je běžné v mnoha světových metropolích, že omezení je platné pouze v určitých hodinách,“ uvedl Bureš.

Pro zákaz segwayů potřebovala radnice, aby vyhlášku přijal magistrát, pro zákaz kol na pěších zónách jeho souhlas nepotřebuje. „Nařízení je plně v kompetenci městské části Praha 1. Jde o opatření, jehož cílem je zabránit provozovatelům vozítek segway, aby je po zákazu nahradili jinými vozítky, které by znovu ohrožovaly chodce v turisticky exponovaných lokalitách,“ řekl náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Konkrétní místa, kde bude zákaz platit, vybere odbor dopravy centrální radnice. Mohlo by jít o dolní část Václavského náměstí, Staroměstské náměstí, náměstí Republiky, Malé náměstí, ulice Karlova, Michalská, Železná a Celetná, části ulic Na Příkopě, Jilská, Maiselova a Melantrichova, Na Můstku nebo 28. října.

„Problém s komerčním provozováním elektrokoloběžek a dalších vozítek lze řešit jinak a není kvůli tomu nutné kriminalizovat lidi, kteří jezdí po Praze na kole, a šetří tak životní prostředí i zdraví ostatních,“ uvedla ředitelka Automatu Hana Škodová.


Soud dal za pravdu městu. Čtěte:

Segwaye v centru metropole dojezdily. Soud zamítl žalobu asociace

Praze poměrně dlouho chyběly cedule oznamující zákaz. Jezdce na segwayích proto informovala komerční reklamou.

BRAND23


Radnici sdružení navrhuje omezit „vláčky“ turistů na elektrokolech či koloběžkách značkou stanovující nejmenší možnou vzdálenost mezi jízdními koly. Pomohlo by podle něj také vytvoření bezpečných objízdných tras tak, aby cyklisté neměli důvod po pěších zónách kolem Staroměstského náměstí jezdit.

Segwaye nyní nesmějí jezdit v pražské památkové rezervaci, v celé Praze 1, části Prahy 2, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné. Zákaz vjezdu město schválilo loni v červenci, kvůli chybějícím značkám jej ale nemohlo vymáhat. Jezdci tak z ulic zmizeli až počátkem prosince, instalace značek vyšla na 3,7 milionu korun.

Dále čtěte:

Praha 10 chce rozšířit zákaz segwayů i na Vršovice

Zákaz segwayů vyjde Prahu na více než čtyři miliony


  • Našli jste v článku chybu?