Menu Zavřít

Odhad příjmů rozpočtu je nadhodnocený, tvrdí výbor. Ministerstvo úpravu nechystá

28. 8. 2018
Autor: Michael Tomeš - Mladá fronta archiv

Výbor pro rozpočtové prognózy považuje aktualizované srpnové odhady ministerstva financí ohledně příjmů v návrhu státního rozpočtu na rok 2019 za optimistické, tedy nadhodnocené. Odhady příjmů hodnotil ve vztahu k červencové makroekonomické prognóze ministerstva, kterou označil na počátku měsíce za realistickou. Ministerstvo financí pro úpravu odhadů rozpočtových příjmů nevidí relevantní důvod.

Výbor pro rozpočtové prognózy je desetičlenný a zasedají v něm přední čeští ekonomové ze soukromé, veřejné i akademické sféry jmenovaní vládou na návrh Národní rozpočtové rady. Předsedou výboru byl v dubnu jmenován Pavel Sobíšek, místopředsedou výboru je hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. Dnešního jednání se zúčastnilo osm z deseti členů, přičemž jako optimistickou ji označilo šest členů výboru. Dva se zdrželi hlasování. Výdaji v návrhu rozpočtu se výbor nezabýval.

„Převážná většina členů výboru se domnívá, že ministerstvo financí nadhodnotilo celkové rozpočtové příjmy proti své makroekonomické prognóze. Možná odchylka se týká zejména výběru přímých daní a pojistného v roce 2019,“ uvedl ve zprávě výbor. Podle něj totiž ministerstvo financí počítá s vyšším růstem výběru přímých daní a pojistného ve srovnání s očekávaným vývojem ekonomiky v roce 2019 a dosavadním vývojem v letošním roce.


Přečtěte si komentář: Sýčkování na prosluněné stráni

 Páral


Ministerstvo financí je připraveno po skončení roku provést společně s Výborem pro rozpočtové prognózy srovnání skutečnosti s odhadem pro rok 2018, ze kterého odhad příjmů na rok 2019 vychází, reagoval mluvčí úřadu Michal Žurovec. „Aktuálně nespatřujeme žádné nové relevantní skutečnosti, které by zakládaly důvod pro revizi predikce příjmů,“ doplnil. Ministerstvo financí je podle něj přesvědčeno, že při současném vývoji plnění státní pokladny, které významně převyšuje původní očekávání a vývoj ekonomiky, se jeho predikce naplní.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v neděli oznámila, že předloží návrh státního rozpočtu na rok 2019 se schodkem 40 miliard korun. Dosud ministerstvo financí počítalo na příští rok se schodkem rozpočtu 50 miliard korun, který už schválila vláda. Snížení deficitu je podle Schillerové dáno očekávaným růstem mezd, a tím i vyššími odvody do rozpočtu.

„Předpokládané příjmy v jednotlivých kategoriích daní a pojistného samy o sobě nepůsobí nerealisticky. Problémem se zdá být spíš jejich vazba na celkovou ekonomiku. Zvýší-li se meziročně díky silnému růstu mezd o desítky miliard korun příjmy z daní fyzických osob, bude to znamenat vyšší náklady a nižší zisky firem, které tak odvedou méně daní z příjmu právnických osob. Dojde-li ke zvýšení míry zdanění příjmu fyzických osob, sníží se tempo růstu soukromé spotřeby, a tím příjmu z DPH. Ekonomika citlivě reaguje na každý podnět,“ uvedl předseda výboru Sobíšek.


Ilona Švihlíková: Můžeme si dovolit recesi? Centrální banky jsou bez střeliva

ilustrační foto


Ministerstvo financí uvedlo, že tuto úvahu nerozporuje. „Je ale nutné zdůraznit, že nejvyšší podíl na celkových příjmech státního rozpočtu, a to přes 50 procent, představují sociální odvody a daně ze zaměstnání. Naproti tomu korporátní daně tvoří pouze 8,5 procenta celkových příjmů,“ podotkl mluvčí ministerstva.

CONTENT24

Úkolem Výboru pro rozpočtové prognózy je posuzovat makroekonomické a rozpočtové prognózy ministerstva financí. Jde o prognózy, které při sestavování svého rozpočtu a střednědobých rozpočtových výhledů použije nejen stát, ale také státní příspěvkové organizace, státní fondy, veřejné vysoké školy, zdravotní pojišťovny a další veřejné instituce. Výsledek posouzení je ministerstvo financí podle zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti povinno zohlednit při svých prognózách.

Dále čtěte:

Nezaměstnanost a karenční lhůta: jak se to rýmuje?

Rozpočet na pěst aneb Jak si koupit voliče, kteří neumějí do pěti počítat

Bude dobře. Letos skoro na beton

Každý Čech je díky globalizaci o 200 tisíc bohatší než v roce 1990


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).