Menu Zavřít

Nových exekucí znovu přibývá. Za tři čtvrtletí se jejich počet navýšil meziročně o 9362

23. 7. 2019
Autor: Vladimír Škarda

V Česku začalo v posledních měsících přibývat nových exekucí kvůli dluhům. Za poslední tři čtvrtletí se jejich počet navýšil meziročně o 9362. Největší nárůst nových exekucí byl na konci minulého roku, a to o 4961 ve srovnání se stejným obdobím předešlého roku. Předtím přetrvával meziročně klesající trend. Uvedl to ředitel Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl.

Ačkoli podle údajů Exekutorské komory počet nově zahájených exekucí v roce 2018 meziročně klesl o 106 445 na 505 120, v posledním čtvrtletí loňského roku nových exekucí proti stejnému období předešlého roku přibylo, řekl Hábl. Od října do prosince to bylo o 4961 případů. Trend meziročního nárůstu pokračoval i v letošním prvním půlroce. Od ledna do března stoupl počet nových exekucí meziročně o 3447 a od dubna do června o 954.

Podle Hábla není jasné, proč se množství nových exekucí meziročně zvedlo. „Není to ale možné brát na lehkou váhu a je třeba tomu věnovat pozornost,“ řekl. Za první letošní pololetí vzniklo celkem 258.335 nových exekucí, což je 52 procent jejich celkového množství z loňského roku.

Máte přímou zkušenost s exekucí?

Viceprezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík v březnu uvedl, že letos očekává pokračování klesajícího počtu nových exekucí i celkového počtu exekucí. Podle něj by k tomu měla přispět mimo jiné vysoká míra zaměstnanosti i nová pravidla pro oddlužení, která by měla dát šanci zbavit se dluhů více lidem.

Podle Mapy exekucí, kterou před dvěma lety vytvořila Otevřená společnost s Ekumenickou akademií, mělo v roce 2017 nějakou exekuci 9,7 procenta obyvatel Česka, tedy 863 tisíc lidí. Proti roku 2016 jich přibylo víc než 29 tisíc. Tři a více exekucí mělo 493 tisíc osob a více než deset exekucí 151 tisíc lidí. Odborníci na sociální problematiku považují předlužení za jeden z nejvážnějších společenských a ekonomických problém Česka. Označují ho za zásadní překážku v zaměstnávání a ve zlepšení situace chudých.

Dále čtěte:

Komentář: Práce jako existenční riziko

V bludném kruhu chudoby. V Česku přibývá kočovníků

Od výplaty k výplatě, tak žije polovina Čechů. Počítají s pozdějším odchodem do důchodu

Exekutory by měl přidělovat stát podle bydliště dlužníka, domnívá se většina Čechů

KL24

Advokát chudých Němec: exekuce politiky dlouho nezajímaly

Advokát Petr Němec

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).