Menu Zavřít

Německou SPD povede ministr dluhů. Nelíbí se mu vyrovnaný rozpočet

5. 12. 2019
Autor: EPA-EFE/ Profimedia

Norbert Walter-Borjans byl straníky zvolen novým šéfem německé sociální demokracie SPD. V letech 2010 až 2017, kdy byl ministrem nejlidnatější německé země Severní Porýní-Vestfálsko, stouplo zadlužení spolkové země o 40 procent. Netají se tím, že podobně by mělo hospodařit Německo i na celostátní úrovni. Německý průmysl volbu nového vedení SPD hodnotí velmi kriticky.

Vystudovaný ekonom Norbert Walter-Borjans, kterému se v Německu přezdívá NoWaBo, má být jedním z nových šéfů nejstarší činné politické strany v Německu.

Ve vnitrostranické volbě porazil současného německého ministra financí Olafa Scholze, který i pro příští rok prosadil německý rozpočet jako vyrovnaný, a drží se tak dlouhodobé strategie „černé nuly“, kdy se nejsilnější evropská ekonomika nezadlužuje. To by se ale mělo do budoucna změnit. NoWaBo tvrdí, že fascinace vyrovnanými státními financemi je přežitek.

Jako ministr financí spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko to dokazoval tím, že během jeho éry se zadlužení spolkové země, ve které žije 18 milionů Němců, zvýšilo o 40 procent. I přes zvyšování místních daní.

„Severní Porýní-Vestfálsko v době ministra financí Waltera-Borjanse málo šetřilo a také málo investovalo,“ kritizuje jeho působení Tobias Hentze z německého institutu pro ekonomiku IW. Použil i některé účetní triky, aby zadlužení na papíře snížil.

Walter-Borjans žádá, aby se do německé infrastruktury, zejména silnic, železnic a škol, investovalo navíc během deseti let 500 miliard eur (12,8 bilionu korun). Výrazně více by měla německá vláda podpořit i klimatickou politiku. Kritizován je i za to, že v rámci boje proti daňovým únikům koupil ze Švýcarska nelegálně získaná data o daňových únicích německých firem.

Zástupci německých podnikatelů reagují na nové vedení SPD kriticky a s obavami. „Že bude nové vedení SPD pro podnikatele vstřícnější, je nepravděpodobné,“ prohlásil Reinhold von Eben-Worlée, který předsedá asociaci rodinných firem v Německu.

Sociální demokraté se podle něj stále více odcizují Němcům, kteří platí v zemi daně a přispívají na důchodový systém. Také šéf svazu strojírenských firem VDMA Thilo Brodtmann míní, že nové směřování SPD se vzdaluje zájmům středně velkých průmyslových firem a jejich kroky mohou v budoucnu ohrozit pracovní místa i konkurenceschopnost německé ekonomiky. Větší zásahy státu by mohly navíc negativně ohrozit růst HDP.

Německo se ve třetím kvartále tohoto roku jen těsně vyhnulo recesi, když ekonomika vzrostla o 0,1 procenta oproti druhému kvartálu.

Dále čtěte:

Britský odborník na emise: Odpojení německých jaderných bloků je groteskní

CIF24

Větrné turbíny mohou vyrobit mnohem více elektřiny, než lidstvo spotřebuje

Tepelná čerpadla sehrají při snižování emisí klíčovou roli, říká manažer Stiebel Eltron Matten

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).