Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Saskia Eskenová a Norbert Walter-Borjans
Saskia Eskenová a Norbert Walter-Borjans
Autor: čtk

Německou SPD povedou kritici vlády Eskenová a Walter-Borjans

01. prosince, 11:16 - čtk
Saskia Eskenová a Norbert Walter-Borjans
Saskia Eskenová a Norbert Walter-Borjans
Autor: čtk
01. prosince, 11:16

Německou vládní sociální demokracii (SPD) nově povedou kritici vlády velké koalice Saskia Eskenová a Norbert Walter-Borjans. O vítězství členky Spolkového sněmu z Bádenska-Württemberska a exministra financí Severního Porýní-Vestfálska rozhodli sociální demokraté ve vnitrostranickém hlasování, jehož výsledky zveřejnili v sobotu večer. Eskenová a Walter-Borjans po koaliční konzervativní unii CDU/CSU požadují změny v koaliční smlouvě, jinak hrozí koncem vlády.

Dvojice budoucích předsedů ve druhém kole hlasování porazila duo ve složení ministr financí Olaf Scholz a braniborská politička Klara Geywitzová, když získala 53,06 procenta hlasů. Scholz a Geywitzová, kteří jsou jednoznačně pro pokračování vládní koalice, dostali 45,33 procenta hlasů.

Do volby se přes internet nebo poštovním hlasováním mohlo zapojit všech více než 425.000 členů nejstarší německé demokratické strany, kterou dvojice předsedů povede poprvé. Výsledky musí ještě potvrdit prosincový sjezd strany, což by ale měla být formalita.

Po dlouhém volebním klání, jehož součástí bylo i 23 regionálních konferencí, v sobotu obě dvojice finalistů stranu vyzvaly k jednotě. „Potřebujeme všechny, nejen ty, co nás podporovali, ale i všechny ostatní,“ prohlásila osmapadesátiletá Eskenová. „Jen tak se strana znovu může stát silnou.“ S tím souhlasí sedmašedesátiletý Walter-Borjans, kterého ve volbě podporovala především levicovější část SPD a také mladí sociální demokraté.


Heil Höcke! Šéf AfD v Durynsku děsí Německo