Německou SPD povedou kritici vlády Eskenová a Walter-Borjans - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Německou SPD povedou kritici vlády Eskenová a Walter-Borjans

, čtk,
Německou SPD povedou kritici vlády Eskenová a Walter-Borjans
Zdroj: čtk

Německou vládní sociální demokracii (SPD) nově povedou kritici vlády velké koalice Saskia Eskenová a Norbert Walter-Borjans. O vítězství členky Spolkového sněmu z Bádenska-Württemberska a exministra financí Severního Porýní-Vestfálska rozhodli sociální demokraté ve vnitrostranickém hlasování, jehož výsledky zveřejnili v sobotu večer. Eskenová a Walter-Borjans po koaliční konzervativní unii CDU/CSU požadují změny v koaliční smlouvě, jinak hrozí koncem vlády.

Dvojice budoucích předsedů ve druhém kole hlasování porazila duo ve složení ministr financí Olaf Scholz a braniborská politička Klara Geywitzová, když získala 53,06 procenta hlasů. Scholz a Geywitzová, kteří jsou jednoznačně pro pokračování vládní koalice, dostali 45,33 procenta hlasů.

Do volby se přes internet nebo poštovním hlasováním mohlo zapojit všech více než 425.000 členů nejstarší německé demokratické strany, kterou dvojice předsedů povede poprvé. Výsledky musí ještě potvrdit prosincový sjezd strany, což by ale měla být formalita.

Po dlouhém volebním klání, jehož součástí bylo i 23 regionálních konferencí, v sobotu obě dvojice finalistů stranu vyzvaly k jednotě. „Potřebujeme všechny, nejen ty, co nás podporovali, ale i všechny ostatní,“ prohlásila osmapadesátiletá Eskenová. „Jen tak se strana znovu může stát silnou.“ S tím souhlasí sedmašedesátiletý Walter-Borjans, kterého ve volbě podporovala především levicovější část SPD a také mladí sociální demokraté.


Heil Höcke! Šéf AfD v Durynsku děsí Německo

 Šéf AfD v Durynsku Björn Höcke


Eskenová a Walter-Borjans sice oceňují dosavadní úspěchy velké koalice, zároveň ale požadují zvýšení investic na ochranu klimatu nebo zvýšení minimální mzdy na 12 eur (306 korun) za hodinu. V kampani se nechali slyšet, že pokud CDU a CSU odmítnou vyjednávat o změnách koaliční smlouvy, doporučí stranickému sjezdu ukončit vládní spolupráci.

V takovém případě by spolkovou republiku mohla dočasně vést menšinová vláda CDU a CSU, nebo by se hledala nová koalice. Předčasné volby těsně předtím, než se Berlín ve druhé polovině příštího roku ujme předsednictví Evropské unie, jsou nepravděpodobné.

Sociální demokracie, jejíž vedení z velké části podporovalo pragmatiky Scholze s Geywitzovou, v posledních letech prochází těžkou krizí a opakovaně dosahuje nejhorších volebních výsledků od konce druhé světové války. Nové předáky musela strana hledat kvůli rezignaci Andreji Nahlesové, která skončila začátkem června po propadu strany ve volbách do Evropského parlamentu.

Čtěte také:

Ilona Švihlíková: Proč Němcům vadí nominace Christine Lagardeové do čela ECB

Světová ekonomika zpomaluje. OECD zhoršila odhad růstu v příštím roce na 2,9 procenta

Ekonomika EU letos poroste podle odhadů, příští rok zpomalí na 1,1 procenta

Recese: už je tady zase

Ohodnoťte tento článek
Diskuze