Menu Zavřít

McROY: Další pokus měnit to, co ve firmách dobře funguje

19. 4. 2016
Autor: Mladá fronta

„Vládní koalice se snaží měnit věci, které dobře fungují. Týká se to například zákona, který by měl regulovat práci z domova, pracovní dobu vrcholového managementu nebo dovolenou lidí pracujících na dohodu. Všechno jsou to věci, které dlouho bez problémů fungují a jejich změna není potřebná. Dalším takovým nápadem bylo včera projednávané znovuzavedení proplácení prvních tří dnů nemoci,“ říká v rozhovoru pro Euro.cz ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech Tomáš Surka.

Uvedený materiál nakonec ve vládě neprošel. Ministři ČSSD, ANO a KDU-ČSL se neshodli na postoji k senátnímu návrhu, podle nějž by se měla obnovit výplata nemocenské zaměstnavatelem v prvních třech dnech nemoci zaměstnance. Sociální demokraté hlasovali pro návrh nebo pro neutrální stanovisko, ostatní zase neprosadili negativní postoj, řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Osobně návrh podporuje.

Jak uvedla, jde o jednu z priorit sociálních demokratů. Jako náhradu vidí prosazení povinnosti firem nabízet zaměstnancům pět volných dnů (sick days) pro případné marodění ročně.

Ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech Tomáš Surka stojí na straně kritiků návrhu. V rozhovoru zdůvodňuje proč?

Euro.cz: Jaký je váš hlavní argument?

Nemocnost od roku 2009, odkdy firmy ani pojišťovna zaměstnancům první tři dny nemoci neplatí, výrazně poklesla. Přestalo se totiž vyplácet zneužívat krátkodobé marodění.

Euro.cz: Ale vy jste říkal ještě něco o A a B?

Ano. Premiér Sobotka sice říká, že není spravedlivé, pokud lidé, kteří jsou zaměstnaní a platí si zdravotní pojištění, v prvních třech dnech nedostanou ani korunu. Říká A, ale neříká B: Zaměstnavatelé platí zdravotní pojištění také a vyplácejí nemocenskou za 4. až 14. den nemoci. Zároveň tedy platí pojistné, dále nemocným vyplácejí náhradu mzdy a ještě navíc čelí provozním problémům, které jim absence zaměstnance přináší.

 Tomáš Surka, z personálně-poradenské společnosti McRoy Czech Tomáš Surka

Euro.cz: Počet krátkodobých absencí spojených s nemocí klesl od roku 2007 na polovinu. Odbory tvrdí, že lidé nemoci raději přecházejí. To nemají pravdu?

Podle mne došlo k výraznému poklesu předstíraných nemocí a jednodenních nemocí, které způsobuje spíše životní styl než opravdová nemoc. Tu koneckonců za tři dny těžko vyléčíte.

Euro.cz: Šéf odborářů Josef Středula si však myslí, že lidé nejsou správně léčeni nebo chodí nemocní do práce, přecházejí nemoci a ohrožují tím i další zaměstnance. Produktivita firem tak má být oslabena výrazněji, než kdyby se zaměstnanec včas vyléčil?

Naši klienti často raději pošlou skutečně nemocného člověka domů bez jakéhokoliv krácení mzdy, aby nenakazil své kolegy.

To je pro pana Středulu typické. Firmám vysvětluje, co mají dělat, aby byly úspěšné. Já bych to nechal na zaměstnavatelích, ti nejlépe posoudí reálnou situaci. Naši klienti často raději pošlou skutečně nemocného člověka domů bez jakéhokoliv krácení mzdy, aby nenakazil své kolegy. Nařizovat takové věci zákonem je však absurdní.

CIF24

Euro.cz: Zneužívání nemocenské a nižší produktivity práce se obává také prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák…

Opírá se o fakta. Jeho názor potvrzuje průzkum mezi členskými firmami z prosince roku 2014. Ty se vedle zneužívání proplácené krátkodobé nemocenské obávají hlavně zvýšení krátkodobé pracovní neschopnosti a tedy i přetěžování stávajících zaměstnanců či nárůstu přesčasové práce. Znamenalo by to také další zvýšení nákladů na kontrolu nemocných zaměstnanců.

Euro.cz: Další alternativní návrh z dílny ČSSD přichází s povinností nabízet pracovníkům sick days. Ty jsou přece již u firem velmi populární. takže i to je špatně?

Populární jsou, to je pravda. Při současné nízké nezaměstnanosti zavádí sick days stále více firem, aby rozšířily nabídku svých benefitů. Zpravidla se jedná o tři dny marodění bez potvrzení od lékaře ročně. Dávat to firmám za povinnost je však podle mého soudu zbytečné.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).