Menu Zavřít

Litva snižuje závislost na Gazpromu. Zemní plyn bude nakupovat z USA

26. 6. 2017
Autor: čtk

Litevský státní obchodník s plynem LDT dnes uzavřel svůj první kontrakt na nákup zkapalněného zemního plynu (LNG) přímo ze Spojených států. Dodávka by měla dorazit k terminálu v přístavu Klajpeda ve druhé polovině srpna, sdělila LDT. Litva tím chce snížit svoji závislost na ruském Gazpromu.

Plyn dodá americká společnost Cheniere Energy a surovina by měla pocházet z USA, řekl agentuře Reuters mluvčí LDT. „Bude to poprvé, co Litva dostane plyn ze Spojených států,“ dodal mluvčí.

Nákup plynu z USA je pro Litvu součástí snah o rozšíření zdrojů dodávek plynu a snížení závislosti na ruském plynárenském koncernu Gazprom. Litva terminálem na LNG v Klajpedě v roce 2014 prolomila monopol Gazpromu na dodávky plynu do Pobaltí a nyní si jeho prostřednictvím zajišťuje zhruba polovinu domácí spotřeby této suroviny.


Přečtěte si, jak si Kreml plynem zjednává loajalitu Západu:

Plynové námluvy. Evropa řeší, jak se zbavit závislosti na Rusku

 Plynovod Nordstream 2 z Ruska do Německa sníží význam východních zemí Evropy


Počátkem měsíce dorazil do terminálu u polského přístavu Świnoujście první tanker s LNG ze Spojených států. Byla to první dodávka amerického plynu z břidlicových ložisek do oblasti východní a severní Evropy. Polsko doufá, že červencová návštěva amerického prezidenta Donalda Trumpa v zemi otevře dveře dalším podobným kontraktům.

CIF24

Spojené státy se ke konci loňského roku staly díky prudkému růstu vývozu LNG poprvé po téměř 60 letech čistým vývozcem zemního plynu. Podle odhadu ministerstva energetiky USA bude země do konce desetiletí třetím největším producentem zkapalněného zemního plynu (LNG) na světě za Austrálií a Katarem. Ještě v minulém desetiletí se čekalo, že Spojené státy se stanou velkým dovozcem LNG.

Dále čtěte:

Nová cesta pro plyn do Evropy: Francie otevřela LNG terminál

Trasa Eugalu je narýsována. Do Česka má přivádět plyn z Nord Stream 2

Poláci chtějí druhý terminál pro zkapalněný plyn. První přitom ani nevyužijí


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).