Menu Zavřít

Lidí s více zaměstnáními je v Česku víc než nezaměstnaných. Plný úvazek mělo téměř 94 procent pracujících

4. 11. 2019
Autor: čtk

Lidí s více zaměstnáními je v Česku víc než nezaměstnaných. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu. Dvě nebo více zaměstnání mělo v letošním třetím čtvrtletí v České republice přes 136 tisíc lidí, nezaměstnaných bylo zhruba 115 tisíc.

Mezi pracujícími v produktivním věku od 15 do 64 let měli nezaměstnaní podíl 2,2 procenta, před rokem to bylo 2,4 procenta. Lidé s více zaměstnáními tvořili 2,6 procenta pracujících v produktivním věku. Je to méně než v jiných zemích Evropské unie, v Česku ale zase lidé častěji než jinde pracují na plný úvazek.

V celé EU měla loni alespoň dvě zaměstnání čtyři procenta všech pracujících. Třeba ve Švédsku a Nizozemsku to bylo víc než osm procent. V Česku z 2,6 procenta pracujících ve více zaměstnáních měla většina hlavní práci v postavení zaměstnance, přivýdělek si většinou obstarávali jako podnikatelé. „Nejvyšší počet druhých zaměstnání je v sekci profesní, vědecké a technické činnosti, v sekci vzdělávání, ve zpracovatelském průmyslu a v obchodu,“ uvedl ČSÚ.

Máte více než jedno zaměstnání?

Plný úvazek loni v Česku mělo 93,7 procenta pracujících, což byl pátý nejvyšší podíl v EU. V severských zemích, ale i v Německu a Rakousku byl naopak tento podíl pod 75 procenty. V Nizozemsku dokonce více než polovina všech pracujících měla v hlavním zaměstnání úvazek na kratší dobu.


Ve světě lovců hlav: headhunteři nahrazují personální oddělení


I tak míra zaměstnanosti v Česku, tedy podíl pracujících ve skupině od 15 do 64 let, je jedna z nejvyšších v EU. V letošním třetím čtvrtletí se zvýšila na 75,3 procenta, pracovalo tak 5,3 milionu lidí. V minulém roce vykazovalo vyšší průměrnou míru pouze Švédsko, Nizozemsko, Německo a Dánsko, kde ovšem lidé mají častěji než v Česku kratší úvazky.

Údaje o nezaměstnanosti a zaměstnanosti, které po čtvrtletích zveřejňuje ČSÚ, počítají statistici podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). Odlišnou metodiku používá Úřad práce ČR, který oznamuje údaje ke konci měsíce. Podle jeho posledních zveřejněných čísel nezaměstnanost v Česku zůstala v září třetí měsíc po sobě na 2,7 procenta.

 Zaměstnaní, nezaměstnaní, absolutní počty

Dále čtěte:

Netradiční benefity. Češi chtějí pětihodinovou pracovní dobu nebo podíl na zisku společnosti

Velký průzkum týdeníku Euro: Jak platí české podniky?

Komentář: Rub rostoucích mezd

ebf 24 - tip duben

Komentář: Chcete víc? Stačí říct

Plat jako manažer? Ke starým zlatým časům mají řemeslníci stále daleko

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).