Menu Zavřít

Méně skládek, více recyklace. Česko se plíží k nové legislativě o odpadech

31. 10. 2019
Autor: Martin Pinkas/Euro

Ministerstvu životního prostředí se ulevilo. Legislativní rada vlády na několikátý pokus schválila nové odpadové zákony, díky nimž se má razantně zvýšit recyklace na úkor skládkování. Návrhy teď projedná kabinet.

“Návrhy odpadových zákonů plánujeme předložit vládě na začátku listopadu,” reaguje Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Příští rok by měla legislativa projít Sněmovnou a platit začne od 1. ledna 2021.

Nové zákony o odpadech, obalech a vybraných výrobcích s ukončenou životností mají v Česku zavést úplně nový systém. Podle zásad Evropské unie má rapidně stoupnout míra recyklace komunálních odpadů z dnešních 30 na 55 procent v roce 2025 a skončit skládkování. Podle kritiků však nejdou nové návrhy tímto směrem a podle některých dokonce umožní výstavbu nových spaloven.

Třídíte odpad?

“Přijali jsme ke všem těmto návrhům zákonů stanovisko, ve kterém doporučujeme vládě návrh zákona schválit ve znění připomínek,” stojí v zápisu z říjnového jednání Legislativní rady vlády.

Velký boj ohledně nových odpadových zákonů se očekává při schvalování ve Sněmovně. To už ostatně předvídá i jejich komplikovaný porod. Ministerstvo životního prostředí - vedené od roku 2014 bývalým ředitelem lovosické chemičky Richardem Brabcem (ANO) - se totiž své návrhy snažilo přes legislativní radu vlády protlačit několikrát.

 Komunální odpad v Česku

Nejdříve v roce 2016. Když ale vládní legislativci ani napotřetí nekývli, resort raději své návrhy stáhl. Podobná situace se opakovala i letos. Rada vlády v září verzi zákonů opět odmítla a doporučila jejich přepracování. V říjnu však už Brabcovu ministerstvu vyšla vstříc a úředníci mohou dál počítat se začátkem platnosti 1. ledna 2021.

Ani tak se ovšem nepodaří splnit dvouletou lhůtu danou Evropskou unií. Její závazná směrnice o oběhovém hospodářství byla totiž vydána už v roce 2018. ​

Tématu se bude věnovat konference Odpady, pořádaná týdeníkem Euro, ve čtvrtek 14. listopadu.

Spalovny ANO či NE? Přečtěte si polemiky:

Jak se propálit k další metě

 ANO spalování

Pec nám spadla

Dále čtěte:

Návrhy odpadových zákonů: tisíce připomínek, žádný potlesk

Lobbisté u popelnic. Zákon o nakládání s odpady budí obrovský rozruch už dekádu

Skládka Česko. Byznys se zpracováním odpadů čeká prudký rozvoj

WT100

Pět korun za plechovku. Zálohovat se budou možná i hliníkové obaly

Jak se zbavit plastového odpadu: Američané z něj vyrábějí palivo

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).