Menu Zavřít

Japonské ekonomice se daří nad očekávání. Rostla nejrychleji za dva roky

14. 8. 2017
Autor: Profimedia.cz

Japonská ekonomika podle předběžných údajů vlády rostla ve druhém čtvrtletí nejrychleji za více než dva roky a nad očekávání. Hrubý domácí produkt (HDP) se v celoročním přepočtu zvýšil o čtyři procenta. Domácí spotřeba a kapitálové investice rostly nejrychleji za déle než tři roky.

Analytici v anketě agentury Reuters udávali nejčastěji růst 2,5 procenta. Mezičtvrtletně ekonomika stoupla o jedno procento, odhadovalo se jen o 0,6 procenta. Japonsko vykazuje vzestup HDP už od počátku loňského roku, tedy šesté čtvrtletí za sebou. Z posledních šesti čtvrtletí nepřetržitého růstu se země naposledy mohla těšit do června roku 2006. „Tempo růstu se může mírně zpomalit, ale jsme stále v režimu obnovy. Je to pozitivní vývoj inflace,“ řekl agentuře Reuters ekonom Hidenobu Tokuda ze společnosti Mizuho Research Institute.

Očekává se, že ekonomický růst bude v příštích čtvrtletích pokračovat. To dává japonské centrální bance (BOJ) naději, že díky trhu práce se konečně podaří nastartovat spotřebu domácností, která usnadní i setrvalý růst inflace.

Spotřeba domácností, jež se na japonském HDP podílí ze dvou třetin, se oproti minulému čtvrtletí zvýšila o 0,9 procenta. Spotřebitelé si dopřáli více zboží dlouhodobé spotřeby jako jsou automobily a domácí spotřebiče, a více utráceli i v restauracích. To je znamení, že spotřeba přestává být slabinou japonské ekonomiky.

Jp GDP Growth Rate

Zdroj: IEconomics.com

Kapitálové investice firem mezičtvrtletně stouply o 2,4 procenta, tedy dvojnásobně proti očekávání. Podniky vkládaly více prostředků do softwaru a stavebního vybavení.

Podíl zahraniční poptávky na růstu HDP se od dubna do června snížil o 0,3 procentního bodu, částečně díky nárůstu dovozu. To je pozoruhodné, protože japonskou ekonomiku zpravidla pohání vývoz.

ebf 24 - tip duben

Zatímco růst hospodářství byl rychlejší, než se očekávalo, neočekává se, že by BOJ v blízké budoucnosti ustala se svým masivním stimulačním programem. Inflace totiž zůstává stále slabá.

Přečtěte si také:

Bude Japonsko platit bitcoinem? Stovky tisíc obchodů jsou pro

Tokio a Brusel uzavřou dohodu o hospodářském partnerství

Japonsko je příležitostí pro české firmy z obranného průmyslu, řekl Sobotka v Tokiu


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).