Menu Zavřít

Guaidó vyhlásil ve Venezuele stav nouze. Prozatímní prezident vyzval k dalším demonstracím

12. 3. 2019
Autor: čtk

Venezuelský parlament ovládaný opozicí vyhlásil v zemi stav nouze kvůli rozsáhlým výpadkům elektřiny, které ve čtvrtek postihly celou zemi a v některých regionech trvají dosud. Poslanci schválili příslušný dekret šéfa parlamentu Juana Guaidóa, kterého od ledna uznalo na 60 zemí prozatímním prezidentem s tím, že má obnovit v zemi demokracii a uspořádat svobodné volby. Guaidó také svolal na úterý další demonstraci za odstoupení autoritářského prezidenta Nicoláse Madura.

„V mnoha městech jsme zaznamenali rabování, v zemi umírají nevinné děti, ve Venezuele není normální situace,“ uvedl Guaidó na mimořádném zasedání parlamentu. Kvůli výpadkům energie jsou už několik dní v zemi uzavřeny školy a obchody, přerušeny jsou v řadě regionů i dodávky vody. Výpadky energie ještě zhoršily hlubokou ekonomickou krizi, v níž je nedostatek potravin a léků. Podle opozice kvůli výpadkům elektřiny zemřely nejméně dvě desítky lidí, včetně 15 pacientů docházejících na dialýzu a několika novorozenců. Madurova vláda tyto zprávy odmítla jako nepravdivé.

„Vyhlašujeme nouzový stav jako variantu výjimečného stavu, a to na celém území státu kvůli kalamitní situaci, kterou způsobilo přerušení dodávek elektřiny a která vážně ohrožuje bezpečnost země a občanů,“ uvádí se v Guaidóově dekretu. Stav nouze má platit 30 dní a může být prodloužen.

Opoziční deník El Nacional napsal, že podle ústavy tento stav předpokládá, že bezpečnostní složky státu mají plnit pokyny úřadujícího prezidenta. Právě podpora armády je pro změnu režimu klíčová, opozici se jí ale zatím nepodařilo dostat na svou stranu, ač několik stovek vojáků od února uteklo do Kolumbie a uznala za prezidenta Guaidóa.


Jak proměnit bezcenný bolívar ve zlato. Maduro nechává amatéry drancovat minerální bohatství

 Venezuelský prezident Nicolás Maduro


Dokument mimo jiné vyzývá armádu, aby chránila energetická zařízení i zaměstnance státní energetické firmy Corpolec. Zdravotnickým střediskům má v péči o pacienty pomoci soukromý sektor. Dekret rovněž nařizuje okamžité zastavení dodávek ropy i jejích derivátů na Kubu, kam socialistická vláda stejně jako do dalších spřízněných zemí regionu už řadu let posílá ropu za zvýhodněné ceny.

Guaidó se prohlásil prezidentem 23. ledna z pozice předsedy parlamentu poté, co poslanci neuznali za legitimní nový Madurův prezidentský mandát vzešlý z nesvobodných voleb. Od ledna se konala řada demonstrací proti vládě i za vpuštění humanitární pomoci do země, ta čeká u hranic v Kolumbii a Brazílii a Madurova vláda ji nechce do země pustit, protože ji označuje za americkou intervenci. Také za výpadkem proudu podle Madura stojí USA a jejich snaha ho svrhnout. Podle expertů a opozice je ale masový výpadek energie důsledkem špatné hospodářské politiky vlády.

MMF24

„V úterý ve tři odpoledne (20:00 SEČ) celá Venezuela do ulic. Všichni víme, kde je jádro problému. Musíme zůstat jednotní a Venezuela se tak brzy zbaví uzurpátora moci,“ prohlásil Guaidó s odkazem na Madura.

Dále čtěte:

Esej: Když se tře bolívar s nouzí

Zeman: Guaidó skončí jako Husák, pokud požádá o vojenskou intervenci v cizině

USA uznávají vůdce venezuelské opozice prezidentem, Rusko je varuje před intervencí

Šéf venezuelského parlamentu Guaidó se pokouší o převrat, tvrdí Maduro i armáda

Komentář: Lejno je už ve větráku. Venezuela míří k bankrotu

Branson chystá koncert na podporu Venezuelanů. Maduro uspořádá vlastní

USA chystají vojenskou intervenci ve Venezuele, tvrdí šéf ruské bezpečnostní rady

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).