Menu Zavřít

Další milník pro obnovitelné zdroje: v USA poprvé vyrobily více elektřiny než uhlí

26. 6. 2019
Autor: CC0 via Pixabay

Obnovitelné zdroje energie ve Spojených státech vyrobily v dubnu poprvé více elektřiny než elektrárny na uhlí. Vodní elektrárny, solární panely a větrné turbíny vyprodukovaly rekordních téměř 68,5 milionu megawatthodin elektřiny. Naproti tomu uhelné elektrárny vyrobily 60 milionů megawatthodin, což bylo nejméně elektřiny vyrobené spalováním uhlí za několik let.

Posun je důkazem rapidního rozvoje solárních a větrných farem v USA. Jejich výstavba v poslední době zlevnila a výzkumná organizace BloombergNEF odhaduje, že do roku 2050 může až polovina vyrobené elektřiny na světě pocházet z obnovitelných zdrojů.

Na jaký obnovitelný zdroj energie by se mělo Česko zaměřit?

Rozvoj čisté energie přichází převážně na úkor uhlí, které ještě před deseti lety dodávalo v USA nejvíce elektřiny. Nyní se těžaři uhlí potýkají s problémy, a to navzdory tomu, že prezident Donald Trump pracuje na obnově bývalé slávy uhlí zmírňováním ekologických pravidel.

 Vývoj produkce elektřiny z uhlí a obnovitelných zdrojů ve Spojených státech

Vývoj produkce elektřiny z uhlí a obnovitelných zdrojů ve Spojených státech

Agentura Bloomberg nicméně upozornila, že k poklesu výroby elektřiny z uhlí přispěla i skutečnost, že některé uhelné elektrárny byly odstaveny z provozu kvůli pravidelné jarní údržbě. Uhlí by se tak mělo vrátit zpět na pozici druhého nejvyššího zdroje elektřiny v USA po zemním plynu letos v létě, kdy údržba skončí a poptávka po elektřině dosáhne vrcholu.

Celkový trend je však jasný. Obnovitelné zdroje energie budou v příštích měsících dál zatlačovat uhlí do pozadí, protože spustí provoz nové solární a větrné farmy, ukazují odhady amerického státního Úřadu pro energetické informace (EIA).

Přečtěte si:

Na cestě k bezuhlíkové energii. Fosilní paliva v Británii poprvé nejsou hlavním zdrojem elektřiny

Německá větrná farma Alpha Ventus v Severním moři

CIF24

Dále čtěte:

Nejdřív uhlí, potom jádro. Část německé CDU chce prodloužit životnost reaktorů

Molekuly svobody: tak Trumpova vláda propaguje americký zemní plyn

Obří projekt uskladnění CO2: evropské přístavy ho chtějí pumpovat pod moře

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).