Menu Zavřít

ČEZ vstupuje do byznysu sdílení ekologických aut. Koupil podíl ve francouzském Vulogu

30. 8. 2017
Autor: Profimedia.cz

Energetická skupina ČEZ koupila prostřednictvím své dceřiné firmy Inven Capital významný minoritní podíl ve francouzské společnosti Vulog. Hodnotu transakce ČEZ neuvedl. Firma je podle něj globálním lídrem v poskytování technologií pro sdílení ekologických aut ve městech.

Francouzská média dnes uvedla, že Vulog na svůj další mezinárodní rozvoj celkem získal 17,5 milionů eur (456 milionů korun). Kromě Invenu mají být investory britské společnosti Frog Capital a ETF Partners a francouzská Bpifrance prostřednictvím fondu Ecotechnologies.

„Mladá generace lidí mezi 20 až 30 lety již nevidí ve vlastnictví aut společenskou hodnotu, ale raději je sdílí dle svých momentálních potřeb. Také rodiče s dětmi již stále častěji nejdou cestou nákupu druhého auta do rodiny, ale raději volí pronájem. Světový trh takzvaného carsharingu roste a očekáváme, že do roku 2020 vyroste na více než čtyřnásobek,“ uvedl generální ředitel společnosti Inven Capital Petr Míkovec.

Podle mluvčího ČEZ pro obnovitelné zdroje Martina Schreiera je akvizice plně v souladu s dosavadními aktivitami ČEZ na poli elektromobility. „ČEZ je provozovatelem zdaleka největší tuzemské sítě veřejných dobíjecích stanic. Z celkových 71 jich je 26 rychlodobíjecích, umožňujících dobití většiny běžné kapacity baterií za 20 až 30 minut,“ řekl mluvčí.


Carsharing na vzestupu. Češi sdílí tisíce aut

 Služba DriveNow od BMW


Z letošních statistik Asociace elektromobilového průmyslu vyplývá, že v Česku je více než 300 nabíjecích míst pro elektromobily, každoročně jich přibývá několik desítek. Počet dobíjecích stanic je nižší, je jich asi 125. Rozdíl je dán tím, že jedna stanice může nabízet víc míst k nabíjení.

Firmu Inven Capital založil ČEZ koncem roku 2013, tehdy pod názvem ČEZ Nová energetika. Inven, který funguje jako fond, má podle dřívějších informací k dispozici až pět miliard korun. Zdařilé investice má od Invenu nakupovat ČEZ.

EBF24

Od předloňska vstoupil jejím prostřednictvím do několika projektů v Německu. V létě 2015 vstoupil do firmy Sonnen, která vyrábí bateriová úložiště. Na podzim téhož roku pak vstoupil do firmy Sunfire, vyrábějící moderní palivové články. Na konci loňského dubna se pak ČEZ stal druhým největším akcionářem mnichovské firmy tado°, která prodává takzvané chytré termostaty. Letos pak firma koupila významný minoritní podíl v německé společnosti Cloud & Heat Technologies, která přináší řešení využívající teplo z datových serverů k vytápění a ohřevu vody pro komerční prostory.

Vulog
Společnost Vulog byla založena v roce 2006. Klienty firmy jsou provozovatelé sdílení aut na čtyřech kontinentech od Evropy (Madrid, Varšava), přes Severní Ameriku (Vancouver), až po Jižní Ameriku (Sao Paolo) a Oceánii (Wellington). Globální nabídka zahrnuje tisíce elektromobilů a hybridů.

Čtěte také:

Ondřej Krátký: Pojďme sdílet taxík

BMW a Daimler myslí dopředu. Chtějí ovládnout minutové půjčování aut


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).