Menu Zavřít

Britský parlament schválil návrh vylučující brexit bez dohody. Umožní případný další odklad

9. 4. 2019
Autor: čtk

Obě komory britského parlamentu v pondělí večer schválily návrh zákona, který poslancům umožní zabránit odchodu jejich země z Evropské unie bez dohody 12. dubna. Zákon dává poslancům možnost zavázat premiérku Theresu Mayovou, aby vyjednala odklad brexitu, pokud by tento pátek hrozilo Británii neřízené opuštění EU.

Sněmovna lordů učinila v textu dříve schváleném Dolní sněmovnou několik změn, které následně podpořili i poslanci dolní komory, informovala britská média.

Návrh, který dolní komora přijala ve čtvrtek nejtěsnějším poměrem hlasů 313 ku 312, dává poslancům právo upravit případnou délku odkladu brexitu, pokud by premiérka nevyjednala podmínky, jež by vyloučily neřízený odchod. Mayová v pátek požádala předsedu Evropské rady Donalda Tuska o odklad brexitu do 30. června, šéf unijních summitů však podle médií považuje za lepší možnost flexibilního prodloužení termínu odchodu o rok. Odklad musí jednomyslně schválit lídři 27 unijních zemí, kteří se sejdou ve středu v Bruselu.

Jaké by podle vás bylo nejlepší řešení brexitu?

Návrh schválený parlamentem potřebuje formální souhlas Buckinghamského paláce, aby se stal zákonem. To se podle médií dá očekávat v nejbližších hodinách.

Podle organizátorky vládní agendy v Dolní sněmovně Andrey Leadsomové kabinet v souladu s nově přijatým zákonem naplánoval na dnešek devadesátiminutovou debatu v Dolní sněmovně, v níž by poslanci měli dát najevo, jak má Mayová ve věci odkladu ve středu postupovat.

Čtěte esej O šimpanzích a želvách

 Ilustrace k eseji O šimpanzích a želvách

EBF24

Čtěte také:

Britští poslanci vyloučili brexit bez dohody. Ve hře je další odklad

Británie má na schválení dohody čas do 12. dubna, oznámil Juncker

Na útěku před brexitem. Británie přichází o více než 200 tisíc pracovních míst

Nejistota a komplikace. Tvrdý brexit by vnesl chaos do dopravy, obchodu i legislativy

Infografika: Tvrdý brexit stále ve hře. Kde by bolel nejvíc?

 Dopad tvrdého brexitu na zaměstnanost

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).