Menu Zavřít

Arca Capital se zbavila jednoprocentního podílu v rakouské pojišťovně VIG

10. 5. 2018
Autor: Redakce

Česko-slovenská investiční skupina Arca Capital prodala svůj jednoprocentní podíl v rakouské pojišťovací společnosti VIG, která prostřednictvím Kooperativy, České podnikatelské pojišťovny a Pojišťovny České spořitelny působí i na českém trhu. Před dvěma lety za 1,2 milionu kusů akcií Arca zaplatila zhruba 700 milionů korun. Podle dnešní ceny akcií na pražské burze by podíl odpovídal hodnotě 816 milionů.

Arca Capital před dvěma lety do Vienna Insurance Group (VIG) investovala s přesvědčením, že akcie je podhodnocená. Tehdy se titul obchodoval za zhruba 540 korun a finančníci tehdy ještě s Pavolem Krúpou v čele věřili, že se může vrátit k hodnotě 1000 korun, kterou akcie VIG měla naposledy v květnu 2015.

Přestože se titulu po odražení ode dna na 450 korunách v srpnu 2016 daří a takřka setrvale roste, k vytčenému cíli 1000 korun zdaleka nedospěl. Jedna akcie se aktuálně prodává za zhruba 680 korun. VIG tak ztratila jednoho z největších menšinových akcionářů, jak rakouskému webu Fonds professionell potvrdil mluvčí VIG.

Vývoj akcií VIG od nákupu 1% podílu skupinou Arca:

 Vývoj akcií VIG od nákupu 1% podílu skupinou Arca

Pojišťovna přitom naplnila jiné přání skupiny Arca, totiž dosáhnout zisk před zdaněním ve výši 400 milionů eur. V loňském roce stoupl VIG tento ukazatel o 8,8 procenta na 443 milionů eur. Firma díky příznivým výsledkům také zvýšila dividendu o 12,5 procenta na 0,4 eura za akcii.

Na zveřejnění těchto výsledků už ale investoři z Arca Capital nečekali. „Začátkem letošního roku jsme zjistili, že Arca již není investorem VIG,“ uvedl mluvčí rakouské společnosti.

Nic nebylo ani z nabízené spolupráce mezi VIG a dceřinými společnostmi Arca, které zprostředkovávají finanční služby. „K žádné kooperaci nedošlo a nedochází,“ dodal mluvčí VIG.

CIF24

Odchod z VIG pro skupinu Arca ale neznamená odchod z Rakouska. Od loňského roku v alpské zemi usiluje o převzetí banky Wiener Privatbank. Žádost aktuálně vyhodnocuje rakouský finanční dohled, který si k transakci vyžádal dodatečné dokumenty.

Dále čtěte:

Miliardář Krúpa se vzdal dominantní pozice v Arca Capital

Na Západ. Arca Capital chce švýcarské peníze


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).