Miliardář Krúpa kupuje rakouskou banku Wiener Privatbank - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Miliardář Krúpa kupuje rakouskou banku Wiener Privatbank

,
Miliardář Krúpa kupuje rakouskou banku Wiener Privatbank
Zdroj: Archiv

Pavol Krúpa je známý hlavně jako agresivní investor, který využívá příležitosti vydělat na problémových firmách. Jeho skupina Arca Capital ale buduje rovněž rozsáhlou větev finančních služeb. Její korunou se má stát rakouská Wiener Privatbank.

Arca Capital kupuje většinový podíl v soukromé rakouské bance pro movité klienty. „Podepsali jsme smlouvu o smlouvě budoucí a složili jsme předplatbu,“ řekl webu Euro.cz Krúpa. Transakce, která by podle finančníka mohla dosáhnout hodnoty až dvou miliard korun, nyní musí projít schvalovacím procesem Rakouské národní banky. „Teď dokládáme veškeré potřebné dokumenty, které po nás regulátor požaduje. Když to povolí, můžeme koupit majoritu,“ dodává.

Banku prodávají vídeňští realitní magnáti Günter Kerbler a Johann Kowar, kteří dohromady drží 72procentní podíl. Když se ho Arce podaří získat, plánuje z vídeňské burzy odkoupit i zbylých 28 procent akcií a Wiener Privatbank ovládnout stoprocentně.

Vedení Wiener Privatbank zájem finanční skupiny vítá. „Přibude nám naráz 25 tisíc zákazníků,“ pochvaluje si člen představenstva Eduard Berger. Má na mysli české a slovenské klienty, které obsluhuje obchodník s cennými papíry Arca Brokerage House, jedna z části skupiny Arca Capital.

Získat banku si přála Arca již delší dobu. Nedávno založila nebankovní společnost Silverside, která na Slovensku poskytuje spotřebitelské úvěry a v Česku začne fungovat na podzim. Chyběla ale možnost založit účet nebo termínovaný vklad. Plány na další rozvoj má Krúpa jako obvykle nesmírné. „Předpokládám, že pokud banku rozběhneme, můžeme od českých a slovenských klientů mít v průběhu několika let od třiceti do padesáti miliard korun,“ říká velkoryse finančník.

Wiener Privatbank bude v tuzemsku konkurencí J&T Banky, která se rovněž soustředí na bohatší klientelu. Zatímco však „rodina J&T“ vsadila na východního investora a usiluje o vstup čínské skupiny CEFC, Arca Capital nákupem rakouského finančního ústavu směřuje spíše opačným směrem.

Ve skupině Arca Capital Krúpa působí společně s Peterem Krištofovičem, Rastislavem Veličem a Henrichem Kišem.

Více k nové akvizici Arca Capital čtěte v novém vydání týdeníku Euro, které vychází 11. září.

Dále čtěte:

Krúpova Arca přitvrzuje boj s GE. Pomoc hledá u velkých bank

Utajené firmy i dotace. Babiš má na Slovensku spoustu Čapích hnízd

Český rekord. Křetínského mateřský holding EPH vydělal přes 100 miliard

Miliardář Krúpa podal trestní oznámení kvůli možnému tunelování v případě RPG Bytů