Menu Zavřít

Američané se zbavili tří českých solárních elektráren. Koupili je Číňané

19. 12. 2016
Autor: Pixabay.com

Investiční fond China-CEE koupil od americké společnosti ContourGlobal tři solární elektrárny v Česku o celkovém výkonu kolem šesti megawattů. ContourGlobal vlastnil v Česku fotovoltaické elektrárny PV Rosice na Brněnsku (2,7 MW), PV Čekanice na Táborsku (1,6 MW) a elektrárnu Hefra solarpark u Dolní Poustevny na Děčínsku (1,7 MW).

Ve všech případech se jednalo o elektrárny, které původně postavila a provozovala rakouská Raiffeisen Energy. Americký ContourGlobal elektrárny převzal v říjnu 2014.

Fond China-CEE založila čínská exportní banka China Exim Bank ve spolupráci s dalšími institucionálními investory, kteří se zaměřují na investice ve státech střední Evropy. Fond spravuje 435 milionů dolarů (asi 11,2 miliardy korun). Dosud byl aktivní především v investicích do výroby energie z obnovitelných zdrojů.

Akvizice solárních elektráren od ContourGlobal je druhou investicí fondu v Česku. První se uskutečnila v lednu 2016, kdy fond koupil druhého největšího výrobce solární elektřiny v Česku, společnost Energy 21. V letech 2014 a 2015 také koupil několik větrných elektráren v Polsku.


Přečtěte si, který český politik chce pomoci Číňanům s jejich investicemi v Česku:

Čínská spojka Paroubek: Pracuji na vzniku česko-čínského centra


Americká společnost ContourGlobal vyrábí elektrickou energii v 61 místech ve 20 zemích napříč třemi kontinenty. Transakcí odchází z českého trhu.

Instalovaný výkon solárních elektráren v Česku od roku 2012 prakticky stagnuje. Ke konci letošního prvního pololetí bylo v instalováno 2045,5 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí. To je o zhruba dvě procenta méně než na konci roku 2012. Podle analytiků je důvodem stagnace zastavení státní podpory novým zdrojům od začátku roku 2014.

BRAND24

Během takzvaného solárního boomu na přelomu desetiletí se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.


Česko vyváží do Číny rekordní objem vína. Přečtěte si o tom:

Češi vyvezli rekordní objem vína do Číny. Prodávají ho tam politici Morava, ilustrační foto


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).