Češi vyvezli rekordní objem vína do Číny. Prodávají ho tam politici

Tomáš Lemešani 23. listopadu 2016, 14:22  -  Tomáš Lemešani
23. listopadu 2016, 14:22

Vývoz českého vína do Čínské lidové republiky láme rekordy. Trh však nefunguje a vinaři se spoléhají na pomoc politiků.

Objem vína vyvezeného do Číny lze počítat v kontejnerech, tedy desítkách tisíc láhví. Svaz vinařů České republiky ještě konkrétní výsledky letošního exportu nemá, ale už teď potvrzuje rekordní vývoz do Číny.

„V posledních měsících zájem ze strany čínských dovozců stoupá a sami dokonce vyhledávají moravská vinařství s poptávkou. Nárůst si troufám odhadnout meziročně o zhruba 10-15 procent,“ uvádí viceprezidentka Svazu vinařů České republiky Liana Hrabálková.

Podle svazu stojí za rostoucím exportem pročínská politika české vlády a rostoucí spotřeba vína v Číně. Ta za posledních pět let vzrostla o zhruba sto procent.

Politici "obchoďáci"

Na čínském trhu se daří nejvíce vinařstvím Lahofer, Templářské sklepy Čejkovice a Ludwig. Vinařství Lahofer z Dobšic prorazilo na trh letos a to po tři letech pokusů a služebních cest do komunistické země. Ludwig je v Číně zkušeným obchodníkem, když tam vyváží láhve již od roku 2011. Podobně dlouho působí v zemi Templářské sklepy Čejkovice, sdružující 396 pěstitelů hroznů. Vinařství je také objemově největším exportérem českého vína do Číny.

Ačkoli vývoz lahví roste, vinaři stále narážejí na spoustu bariér. Na vína z Evropské unie je v Číně uvaleno vysoké clo, což snižuje konkurenceschopnost oproti vínům z Austrálie nebo Chile, jejichž dovozci neplatí žádné clo. Čínské prostředí je nejen silně regulované, ale navíc na něm hrají roli osobní kontakty. „Velmi pomáhá účast některého z českých politických představitelů při prezentaci vína, například v podnikatelské misi, záštita velvyslance nad degustací, společné stánky ministerstva na výstavách či přímo osobní angažovanost pana Michala Haška, při jehož dubnové návštěvě Číny jsem měla možnost moravské víno prezentovat odborné veřejnosti i členům vlád obou navštívených provincií a který podepsal Memorandum o dodávkách moravského vína do Číny,“ přibližuje Hrabálková, která je zároveň pracovnicí Vinařství Ludwig.

Slibné memorandum

V roli obchodního manažera působil i Miloš Zeman, když víno Ludwig nabízel hostům během návštěvy čínského prezidenta v Praze.

Kromě politiky pomáhá také nárůst počtu čínských turistů. „V neposlední řadě je důležitým faktorem i aktivita Czechtourism a stoupající příliv čínských turistů do České republiky, kdy se už nejedná jen o Prahu a Český Krumlov, ale třeba i valticko-lednický areál s návštěvou Salonu vín nebo některého ze sklípků,“ dodává Hrabálková.

Loni vyvezla Česká republika 10 milionů litrů vína. Nejvíc vyváží na Slovensko – export za 254 milionů korun. Objem vývozu do Číny je pořád marginální a má hodnotu 3 milionů korun ročně. Změnu by mohlo přinést mezivládní memorandum, kterým Číňané slíbili odkoupit během tři let víno za 100 milionů korun. Pozitivní také je, že z prvotního požadavku co nejnižší ceny se začínají stálí dovozci přiklánět k vyšší kvalitě, a tak se daří stále více exportovat vína přívlastková.

Čtěte také:

Zeman: Číňané v tuzemsku již investovali 50 miliard

Ožívá gigantický projekt nové Hedvábné stezky. Pohltit má na bilion korun

Čínské investice? Masírování čísla za desetinnou čárkou


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít