Česká ekonomika zůstává závislá na autech. Tvoří 12 procent vývozu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Česká ekonomika zůstává závislá na autech. Tvoří 12 procent vývozu

, čtk,
Česká ekonomika zůstává závislá na autech. Tvoří 12 procent vývozu
Zdroj: čtk

Českému vývozu do Evropské unie dominují osobní auta, jejichž podíl na celkovém exportu do unie byl loni 12 procent. Závislost Česka na vývozu aut dlouhodobě roste. Autodíly se na exportu do unie podílely loni z 8,7 procenta, další 3,4 procenta tvořily telefonní přístroje. Dovozu z unie dominují autodíly, které tvoří 7,6 procenta importu. Informovali o tom představitelé Českého statistického úřadu.

Vývoz českých firem do Evropské unie loni dosáhl 3,5 bilionu korun a meziročně tak vzrostl o 200 miliard. Nejvíce se osobní auta z Česka vyvážejí do Německa, loni tam české firmy vyvezly vozy za 296 miliard korun. Na druhém místě je Velká Británie (66 miliard korun), třetí je Francie (60 miliard korun).

Stroje a dopravní prostředky se na celkovém exportu Česka do Evropské unie loni podílely z 56 procent. Meziročně se jejich vývoz do EU zvýšil o 138,5 miliardy korun, tedy o desetinu.

„Meziroční přírůstek vývozu do EU ovlivnil hlavně obchod s Německem, který se zvýšil o 94,2 miliardy na 1,4 bilionu korun. Vzrostl ale i vývoz do Polska a Rakouska,“ uvedl místopředseda ČSÚ Jaroslav Sixta.

 Zbožová struktura obchodu Česka (2017)

Česká republika obchoduje hlavně se sousedními státy. Loni představoval podíl okolních zemí na celkovém vývozu 51 procent a na dovozu 41 procent. „Z hlediska celkového českého vývozu do EU je nejsilnějším odbytištěm Německo. To platí dlouhodobě. Podle aktuálních údajů zaujímá 39 procent našeho exportu. I tento údaj potvrzuje, že závislost české ekonomiky na spolkové republice je poměrně vysoká,“ řekl ředitel odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Karel Král. Dalšími členskými zeměmi EU, kam Česká republika nejvíce vyváží, jsou s odstupem Slovensko, Polsko a Rakousko.

Český export letos zatím nedosahuje loňských hodnot, celkový vývoz od ledna do března klesl meziročně o 1,6 procenta na 1,06 bilionu korun. Export do unie se snížil o 1,2 procenta. Vývoz do EU tvoří 84 procent celkového českého exportu, který loni dosáhl rekordních 4,2 bilionu korun. Veškerá data o obchodu dnes ČSÚ prezentoval v přeshraničním pojetí, které zahrnuje fyzický pohyb zboží přes hranice České republiky, bez ohledu na to, zda dochází k obchodu mezi českými a zahraničními subjekty.

Přes Indii do Jižní Ameriky. Škoda má plán pro expanzi

 Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier na autosalonu v Ženevě

Dále čtěte:

Čekání na robota. Průmysl Česko živí a bude živit dál. Otázkou je, jak

Přebytek zahraničního obchodu v březnu klesl o 6 miliard, hlavně kvůli obchodu s auty

Vladimír Bärtl: Zbořme bariéry obchodu se světem