Nový odhad: Zásoby plynu v Británii mohou být šestkrát menší, než se uvádělo - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nový odhad: Zásoby plynu v Británii mohou být šestkrát menší, než se uvádělo

,
Nový odhad: Zásoby plynu v Británii mohou být šestkrát menší, než se uvádělo
Zdroj: Profimedia.cz

Zemního plynu z břidlicových ložisek ve Velké Británii může být pouhý zlomek proti dosavadním představám, tvrdí vědci z University of Nottingham. Vláda přitom diskutuje o větším využití frakování ve Spojeném království.

Odhady zásob zemního plynu ve Velké Británii z roku 2013 jsou značně nadhodnocené. Odborníci pomocí nových technologií detekovali mnohem menší množství rezerv, tvrdí Colin Snape z University of Nottingham.

Před šesti lety britská geologická služba BGS uvedla, že pod zemí, zejména v oblasti severní Anglie, je 37 bilionů metrů krychlových zemního plynu. Pokud by vytěžila jen desetinu, vystačilo by to na 40 let britské spotřeby plynu. Nyní akademici zdůraznili, že by to mohlo být až šestkrát méně.

Vláda Borise Johnsona přitom zvažuje, že by uvolnila limity pro frakování, protože by plyn z břidlic mohl být důležitým domácím zdrojem energie. Vědci z univerzity použili novou metodu měření zásob v oblasti střední Anglie. Snape tvrdí, že předchozí odhady zásob byly založeny na metodice těžařů z břidlic ve Spojených státech, nikoli na skutečném měření zásob pod britskými ostrovy.


Británie začala dobývat břidlicový plyn. Jako čtvrtá země po USA, Kanadě a Číně

 Frakování, ilustrační foto


„Učinili jsme velké pokroky ve vývoji laboratorního testovacího postupu k určení potenciálu břidlicového plynu,“ vysvětlil profesor Snape, jenž se zabývá výzkumem využívání fosilních zdrojů na univerzitě v Nottinghamu.

Přesnější odhad zásob plynu by měl pomoci vládním úředníkům lépe rozhodnout o budoucnosti těžby z břidlic, zdůraznil. Vláda si stanovila cíl, že Spojené království bude do roku 2050 uhlíkově neutrální.

V roce 2017 geologové z Heriot-Watt University v Edinburghu varovali, že využitelné zásoby ropy a zemního plynu z břidlicového podloží mohou být výrazně menší kvůli tektonickým zlomům.

Mluvčí ministerstva pro obchod a energetiku připustil, že Británie má potenciálně významné zásoby břidlicového plynu, je ale třeba prozkoumat, zda je možné jej bezpečně vytěžit a zda by to mělo ekonomický smysl. „Vláda podporuje průzkum břidlicového plynu, aby pochopila rozsah jeho možného využití v Spojeném království.“

Kabinet nedávno podpořil těžbu frakováním firmy Cuadrilla, jež obnovila těžbu z břidlic v hrabství Lancashire. Uvedl, že by těžba snížila dovoz plynu ze zahraničí a přinesla nová pracovní místa.

Dále čtěte:

Kanadští vědci mají metodu, jak místo ropy těžit pouze vodík. Oxid uhličitý zůstane v zemi

Ropa a plyn pod palbou. Těžba v USA způsobuje zemětřesení

Ohodnoťte tento článek
Diskuze