Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Ropa a plyn pod palbou. Těžba v USA způsobuje zemětřesení

28. listopadu 2017, 11:09  -  frn
28. listopadu 2017, 11:09

Zvýšený počet zemětřesení zaznamenaných ve Spojených státech v poslední dekádě se shoduje s místy těžby ropy a plynu v Texasu, Kansasu a Oklahomě. Tvrdí to vědecký tým z univerzity v Dallasu.

V posledních deseti letech se nezvykle zvýšil počet zemětřesení v americkém státě Texas a regionální seismická aktivita se zvyšuje. V roce 2008 zasáhly druhý největší americký stát dvě zemětřesení o síle vyšší než tři stupně Richterovy stupnice. V roce 2016 to už bylo dvanáct takových zemětřesení.

Přirozeně vzniká zemětřesení přírodními silami, nyní ale vědecký tým z dallaské univerzity Southern Methodist uvedl, že právě na území, kde probíhá těžba ropy a zemního plynu, často za použití tekutých směsí při frakování ve velkých hloubkách, které dosahují i několik kilometrů, dochází k zemětřesení častěji, než tomu bývalo dříve.

Co je to frakování?
Hydraulické štěpení (též frakování z anglického hydraulic fracturing, zkráceně fracking) je metoda vytváření puklin ve vrstvě slabě zpevněných sedimentárních hornin pomocí stlačené tekuté směsi vody s pískem a některých pomocných chemikálií. Písek o určité zrnitosti má za úkol udržet pukliny otevřené. Chemikálie se používají proto, aby usnadnily migraci tekutin (v podstatě mají velice podobnou funkci jako saponáty ve vodě na nádobí). Vytvořené pukliny mají umožnit uvolnění a migraci tekutin v hornině obsažených (v první řadě zemního plynu, popř. ropy nebo jejich nekonvenčních podob, např. břidlicový plyn) do větších ložisek, ze kterých již může být ekonomicky lukrativní je dobývat.

Metoda byla poprvé použita v roce 1947 (Floyd Farris, J.B. Clark z Stanolind Oil and Gas Corporation), pro komerční těžbu byla ale využita o půl století později v Barnett Shale v Texasu, USA.

Po zmapování oblasti vhodné pro hydraulické štěpení se postaví samotný vrt a infrastruktura kolem něho. Vrty mohou dosáhnout až 3 km pod zemský povrch.

Zdroj:wikipedia

Vědci se snažili přijít na to, jak oddělit zemětřesení způsobená lidskou činností od těch, která vznikají samovolně. Tým vedla geofyzička Maria Magnaniová a spolupracovala s vědci z vládní agentury geologického průzkumu (USGS).

V časopise Science Advances publikovala studii, jež má lépe vysvětlit seismickou aktivitu v Texasu. Zemětřesení, jež se vyskytují v blízkosti vrtů ropných společností, mohou mít s těžební činností souvislost. „Hlavním přístupem bylo propojit polohu zemětřesení s lidskou aktivitou,“ vysvětlil ve Washington Post Michael Blanpied z USGS, spoluautor studie.

Vědci během analýzy použili stejnou metodu, jakou využívají ropné společnosti při lokalizaci nových ložisek. Zobrazování seismického odrazu ve vysokém rozlišení. „Výsledek je podobný jako při použití ultrazvuku,“ uvedla Magnaniová.

Autoři porovnali seismickou aktivitu Texasu s Mississippi, kde existuje delší historie záznamů o zemětřeseních. Ukázalo se, že se pod Texasem vyskytují trhliny v geologické vrstvě staré 300 milionů let. Mladší vrstvy byly stabilní.

V Mississippi jsou trhliny ve vrstvě z doby před 65 miliony let. „Neexistuje jiné vysvětlení, než že zemětřesení na území Texasu je vyvoláno lidskou činností,“ tvrdí Magnaniová. Podle ní totiž běžně trhliny z vrstvy staré 300 milionů let definují geologové jako mrtvé, dodala pro Scientific American.

Vyšší počet zemětřesení v Texasu a Oklahomě od roku 2009:

Zdroj: Magnani et al., Science Advances, 2017

Blanpied neočekává reakce od vědecké komunity, protože se takový výsledek čekal. „Jedná se o významný příspěvek v otázce, zda jsou zemětřesení v pánvi Fort Worth vyvolána člověkem,“ komentoval studii geofyzik Cliff Frohlich z texaské univerzity v Austinu.

Závěry odporují argumentům zástupců ropného sektoru, kteří zdůrazňují, že k zemětřesením dochází v rámci přirozených cyklů na Zemi. Podle Frohlicha studie ukazuje, že se jedná o odlišnou seismickou aktivitu.

Seismolog Mark Zoback z prestižní Stanfordovy Univerzity souhlasí se závěry nové studie s tím, že poslední zemětřesení v Texasu jsou pravděpodobně spojena s těžbou ropy a plynu, nicméně zdůraznil, že samotná těžba seismickou aktivitu nemůže vyvolat, nahromaděná energie už musí být v dané oblasti přítomna. „Injekce s vodou jen spouští uvolnění energie,“ doplnil.

Podle agentury USGS je zemětřesením na území Spojených států ohroženo 7 milionů lidí. Texas a Oklahoma patří mezi státy, kde je jeho výskyt nejpravděpodobnější.

Dále čtěte:

Škodná a loutka těžařů. Vlivný ekonom Sachs se pustil do Trumpa

Trumpovo městečko. Hrozí jim zaplavení mořem, na oteplování stejně nevěří

Trumpova cesta do minulosti: na záchranu uhlí dá přes 200 miliard ročně

Obyvatele Floridy straší voda. Bohatí se stěhují výš a dálSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 5 | Průměrné hodnocení: 4.80

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nabídka ropy roste na rekordní úrovně
O kolik se od ledna zvýší důchody?
Jak poznat české padělané bankovky a koruny?
Jak moc je zdraví nebezpečný život on-line?
Jak je to s platbou zdravotního pojištění v penzi?
Auta
Za řídítky KTM 790 Duke: Skalpel, prosím
Peugeot veze do Paříže koncept nového kupé. Bude to nástupce slavné 504?
Srovnání: Audi e-tron je větší než I-Pace a EQC, ale má nižší dojezd a je pomalejší
Videodojmy: Citroen Grand C4 Picasso 2.0 BlueHDi EAT6
Čtyřdveřový Mercedes-AMG GT přichází také jako civilní 43 4Matic+. Pomalý vážně není
Technologie
Tržní podíly výrobců GPU za Q2 2018: Aktualizace, údaje pro Radeony byly chybné
12. Mezinárodní den proti DRM. Kampaň upozorňuje na negativní dopady ochran
Google může vzdáleně měnit konfiguraci Androidu. Omylem zapínal úsporný režim
Prodeje samostatných grafických karet v Q2 2018: všechno jinak, podíl Nvidie klesnul
Twitter nezatížený algoritmy? Služba chce nabídnout snadné přepínání mezi obsahem
Hry pro příležitostné hráče