Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Můžeme od nového roku očekávat zdražení povinného ručení?

Povinné ručení se díky mnoha změnám v pojišťovnictví bude nejspíše nadále zdražovat.…

Výměna výtahu a potřebná povolení

Životnost výtahu v bytových domech je 15–25 let (doba životnosti je ovlivněna prováděnou…

Rondo.cz nabízí řešení, jak získat a udržet zákazníky. Výše platby je přizpůsobená možnostem firem

Kamenné prodejny i eshopy dlouhodobě bojují s tím jak získat a udržet zákazníky. Přitom…

Ropa a plyn pod palbou. Těžba v USA způsobuje zemětřesení

28. listopadu 2017, 11:09  -  frn
28. listopadu 2017, 11:09

Zvýšený počet zemětřesení zaznamenaných ve Spojených státech v poslední dekádě se shoduje s místy těžby ropy a plynu v Texasu, Kansasu a Oklahomě. Tvrdí to vědecký tým z univerzity v Dallasu.

V posledních deseti letech se nezvykle zvýšil počet zemětřesení v americkém státě Texas a regionální seismická aktivita se zvyšuje. V roce 2008 zasáhly druhý největší americký stát dvě zemětřesení o síle vyšší než tři stupně Richterovy stupnice. V roce 2016 to už bylo dvanáct takových zemětřesení.

Přirozeně vzniká zemětřesení přírodními silami, nyní ale vědecký tým z dallaské univerzity Southern Methodist uvedl, že právě na území, kde probíhá těžba ropy a zemního plynu, často za použití tekutých směsí při frakování ve velkých hloubkách, které dosahují i několik kilometrů, dochází k zemětřesení častěji, než tomu bývalo dříve.

Co je to frakování?
Hydraulické štěpení (též frakování z anglického hydraulic fracturing, zkráceně fracking) je metoda vytváření puklin ve vrstvě slabě zpevněných sedimentárních hornin pomocí stlačené tekuté směsi vody s pískem a některých pomocných chemikálií. Písek o určité zrnitosti má za úkol udržet pukliny otevřené. Chemikálie se používají proto, aby usnadnily migraci tekutin (v podstatě mají velice podobnou funkci jako saponáty ve vodě na nádobí). Vytvořené pukliny mají umožnit uvolnění a migraci tekutin v hornině obsažených (v první řadě zemního plynu, popř. ropy nebo jejich nekonvenčních podob, např. břidlicový plyn) do větších ložisek, ze kterých již může být ekonomicky lukrativní je dobývat.

Metoda byla poprvé použita v roce 1947 (Floyd Farris, J.B. Clark z Stanolind Oil and Gas Corporation), pro komerční těžbu byla ale využita o půl století později v Barnett Shale v Texasu, USA.

Po zmapování oblasti vhodné pro hydraulické štěpení se postaví samotný vrt a infrastruktura kolem něho. Vrty mohou dosáhnout až 3 km pod zemský povrch.

Zdroj:wikipedia

Vědci se snažili přijít na to, jak oddělit zemětřesení způsobená lidskou činností od těch, která vznikají samovolně. Tým vedla geofyzička Maria Magnaniová a spolupracovala s vědci z vládní agentury geologického průzkumu (USGS).

V časopise Science Advances publikovala studii, jež má lépe vysvětlit seismickou aktivitu v Texasu. Zemětřesení, jež se vyskytují v blízkosti vrtů ropných společností, mohou mít s těžební činností souvislost. „Hlavním přístupem bylo propojit polohu zemětřesení s lidskou aktivitou,“ vysvětlil ve Washington Post Michael Blanpied z USGS, spoluautor studie.

Vědci během analýzy použili stejnou metodu, jakou využívají ropné společnosti při lokalizaci nových ložisek. Zobrazování seismického odrazu ve vysokém rozlišení. „Výsledek je podobný jako při použití ultrazvuku,“ uvedla Magnaniová.

Autoři porovnali seismickou aktivitu Texasu s Mississippi, kde existuje delší historie záznamů o zemětřeseních. Ukázalo se, že se pod Texasem vyskytují trhliny v geologické vrstvě staré 300 milionů let. Mladší vrstvy byly stabilní.

V Mississippi jsou trhliny ve vrstvě z doby před 65 miliony let. „Neexistuje jiné vysvětlení, než že zemětřesení na území Texasu je vyvoláno lidskou činností,“ tvrdí Magnaniová. Podle ní totiž běžně trhliny z vrstvy staré 300 milionů let definují geologové jako mrtvé, dodala pro Scientific American.

Vyšší počet zemětřesení v Texasu a Oklahomě od roku 2009:

Zdroj: Magnani et al., Science Advances, 2017

Blanpied neočekává reakce od vědecké komunity, protože se takový výsledek čekal. „Jedná se o významný příspěvek v otázce, zda jsou zemětřesení v pánvi Fort Worth vyvolána člověkem,“ komentoval studii geofyzik Cliff Frohlich z texaské univerzity v Austinu.

Závěry odporují argumentům zástupců ropného sektoru, kteří zdůrazňují, že k zemětřesením dochází v rámci přirozených cyklů na Zemi. Podle Frohlicha studie ukazuje, že se jedná o odlišnou seismickou aktivitu.

Seismolog Mark Zoback z prestižní Stanfordovy Univerzity souhlasí se závěry nové studie s tím, že poslední zemětřesení v Texasu jsou pravděpodobně spojena s těžbou ropy a plynu, nicméně zdůraznil, že samotná těžba seismickou aktivitu nemůže vyvolat, nahromaděná energie už musí být v dané oblasti přítomna. „Injekce s vodou jen spouští uvolnění energie,“ doplnil.

Podle agentury USGS je zemětřesením na území Spojených států ohroženo 7 milionů lidí. Texas a Oklahoma patří mezi státy, kde je jeho výskyt nejpravděpodobnější.

Dále čtěte:

Škodná a loutka těžařů. Vlivný ekonom Sachs se pustil do Trumpa

Trumpovo městečko. Hrozí jim zaplavení mořem, na oteplování stejně nevěří

Trumpova cesta do minulosti: na záchranu uhlí dá přes 200 miliard ročně

Obyvatele Floridy straší voda. Bohatí se stěhují výš a dálSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 5 | Průměrné hodnocení: 4.80

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
10 příkladů, kdy vám může vzniknout dluh na zdravotním pojištění
Jaké změny musíte hlásit na finanční úřad?
Zvýšení nemocenského pojištění pro OSVČ v roce 2019
7 zlozvyků, kterými škodíte svému autu
Na co všechno pamatovat při změně práce
Auta
Po osmi letech přichází nová generace Range Roveru Evoque.…
První SUV značky Aston Martin se jmenuje DBX. Koupíte ho nejdřív za rok
Je možné opravit poškozené slitinové ráfky? Za pomoci speciálních nástrojů ano
Nové BMW M340i xDrive naznačuje, že příští M3 bude opravdu pekelně rychlá
Zimní vs. letní pneumatiky: Jak se liší brzdění z rychlosti 200 km/h na suchu u Porsche 911?
Technologie
Modem pro 5G sítě už má i Intel. Nabídne rychlost až 6 Gb/s
Levnější nikdy nebyl. Xbox One X se dvěma hrami jen za 9999 Kč [Black Friday]
Exynos 9820 představen. Galaxy S10 díky němu bude rychlejší a nabídne 8K video
Radeony budou také umět ray tracing, potvrdil šéf grafické divize AMD. Jen nevíme kdy
Windows 10 October 2018 Update: místo okrajových funkcí zlepšováky pro každý den [recenze]
Hry pro příležitostné hráče