Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Lovec cizinců: východní Němec zachraňuje domácí firmy dovozem Afričanů

04. listopadu, 14:26  -  František Novák
 ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
04. listopadu, 14:26

Carsten Fröhlich hledá pracovníky na pozice, na které dlouhodobě v Německu chybí lidé. Každoročně stráví tři měsíce na cestách, kde loví vhodné uchazeče. Zejména na východě Německa se firmy potýkají s výrazným nedostatkem kvalifikované pracovní síly.

Fröhlich tvrdí, že možnosti přetáhnout pracovníky z východních zemí Evropské unie do Německa jsou omezené. Ti, kdo chtěli za prací do největší evropské ekonomiky odejít, to už udělali, proto je obtížné získávat pravidelně pro německé firmy nové lidi.

Zejména podnikatelé ve východní části Německa bojují s nedostatkem lidí. Mnichovský institut Ifo potvrdil, že byznys musí stále více spoléhat na cizince, aby měl šanci přežít. V některých venkovských oblastech může chybět až třicet procent pracovní síly.

Fröhlich přesto dokáže pro firmy z Durynska každý rok sehnat přes 40 nových adeptů. Musí ale hledat mimo země EU. Na Ukrajině nebo až v Africe. Největší úspěchy slaví u lidí z Maroka. Na cestách během roku tráví přes 90 dní, aby sehnal pro německé firmy ty správné kandidáty.

Mezi jeho největší klienty patří firma HBS Elektrobau, jež nutně potřebuje elektrikáře, aby nemusela odmítat zakázky z celého Německa. Fröhlich vysvětlil, že také u místních podnikatelů musel často překonávat předsudky vůči cizincům. Nedostatek lidí je ale přinutil cizince akceptovat. Právě v HBS pochází z ciziny 90 procent nových lidí, které firma zaškoluje na elektroinstalatéry. Velkou část z nich získal Fröhlich v marocké Casablance. Ze 40 lidí, kteří přišli na pohovor, vybral 14 pro práci v Durynsku.

Jením z nich je šestadvacetiletý R