Závod o největší tankové dělo: Německo a Francie chtějí mít vlastní superkanón - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Závod o největší tankové dělo: Německo a Francie chtějí mít vlastní superkanón

,

Společnost Rheinmettal vyvíjí pro nové tanky dělo ráže 130 milimetrů. Francouzský výrobce Nexter pracuje na kanónu ráže 140 mm. Evropští výrobci chtějí pokořit stávající výzbroj ruských i amerických tanků.

Evropské firmy se trumfují ve vývoji kanónu pro tanky. Německý výrobce Rheinmetall usiluje o to, aby nový evropský tank získal jejich kanón ráže 130 milimetrů. Dosud vyrábí a dodává tanková děla pro americké tanky M1 Abrams a německé Leopard 2 s ráží 120 milimetrů.

Nyní německý zbrojař představil dělo s ráží 130 milimetrů. Zahanbit se nechce nechat francouzská společnost Nexter, jež na začátku roku prohlásila, že má za sebou úspěšné testy děla s ráží 140 milimetrů.

Takový kanón by měl mít francouzský tank typu Lecrerc s označením prototypu Terminator. Silnější dělo má mít o 70 procent větší účinnost než dosavadní standard tanků NATO s ráží 120 milimetrů.

Obě firmy soutěží o to, aby vyráběly děla pro nový typ tanků MGCS. Někdy se společný projekt Francie a Německa označuje jako Leopard 3. Tanky nové generace by se měly vyrábět po roce 2035.

Rheinmettal za svou výhodu považuje to, že silnější kanón se může montovat i do modernizovaných tanků Abrams a Leopard 2. Palebná síla má být vyšší o 50 procent. Nový evropský tank tak bude mít určitě větší palebnou sílu než dosavadní produkce.

Nejnovější ruský tank T-14 Armata má dělo ráže 125 milimetrů. V armádních kruzích se hovoří o tom, že je v mnoha parametrech lepší než současný německý Leopard 2, který je ve výzbroji nejen německé, ale i švédské či polské armády.

Rheinmettal uvádí, že jeho nový 130milimetrový kanón váží tři tuny a je dlouhý 6,6 metru. Přesnost zásahů výrobce garantuje na vzdálenost jednoho kilometru.

Dále čtěte:

Současná česká armáda je oproti té předlistopadové desetinová, a přesto o poznání silnější

Tucet je jen začátek. Nových amerických helikoptér bude nad Českem více

Modré z nebe. Aero Vodochody nutně potřebuje úspěch stroje L-39NG

Údržba, opravy, modernizace. Na dodávce vrtulníků z USA se budou podílet české státní podniky

Dny NATO: vojenskou techniku si přišlo prohlédnout 220 tisíc lidí

Závod o největší tankové dělo: Německo a Francie chtějí mít vlastní superkanón
5 (100%) 1 hlasování
Diskuze