Vojáci budou na nové přilby čekat dál. Obrana zrušila obchod za sto milionů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vojáci budou na nové přilby čekat dál. Obrana zrušila obchod za sto milionů

,
Vojáci budou na nové přilby čekat dál. Obrana zrušila obchod za sto milionů
Zdroj: čtk

Nákup 14 500 helem za 103 milionů skončil v koši. Ani napočtvrté neuspěly ve vojskových zkouškách a úředníci obchod se zbrojovkou STV Group odpískali.

“V reakci na fakt, že přilby neprošly vojskovými zkouškami, jsme jednostranně odstoupili od kupní smlouvy,” potvrzuje Filip Říha, náměstek ministra obrany pro vyzbrojování.

Jak už týdeník Euro informoval dříve, vojskové zkoušky přileb měly původně skončit už loni v prosinci, pak ovšem generální štáb termín kvůli objeveným zádrhelům dvakrát odsunul. A letos v červenci helmy dostaly čtvrtou šanci. Ani tu ale “nevyužily”.

Během červencových testů experti prováděli hlavně balistické testy schopnosti přileb absorbovat kinetickou energii po zásahu střelou z ruční zbraně. “Samotná přilba je po zásahu neporušená, dochází však k ,odskakování‘ vnitřní výstelky přilby,” už dřív popsala zádrhel Magda Dvořáková, mluvčí generálního štábu.

Důvěřujete české armádě?

Nákup za 103 milionů korun byl komplikovaný hned od začátku. Zakázku loni v květnu v éře ministryně Karly Šlechtové (ANO) vyhrála společnost STV Group, protože jí nabízené přilby byly zdaleka nejlevnější. Od druhého místa dělilo nabídku STV Group téměř neuvěřitelných 63 milionů korun. Jedna přilba tak v průměru vychází na 7100 korun. U konkurence se přitom cena pohybovala od 11 500 do 16 500 korun. Až podivně nízkou cenu vysvětlila STV Group “výjimečně příznivými obchodně-ekonomickými podmínkami.”

STV Group navíc tendr vyhrála s jinými přilbami, než poté poslala do vojskových zkoušek. Původně totiž nabízela bulharské helmy od výrobce Mars Armor, aby pak provedla změnu – podle ministerstva obrany v souladu se zákonem – a přišla s přilbami od chorvatské firmy Šestan-Busch.

Ministerstvo obrany teď společně s generálním štábem vymýšlí, kde potřebnou balistickou ochranu hlavy získat. V boji jde totiž o jednu z nejdůležitějších součástí výstroje každého vojáka. “Musíme řešit, co dál. Analyzujeme možnosti, které máme, do tří týdnů chceme mít jasno,” dodává náměstek Říha.

Vyjádření ředitele STV Group Jana Děckého
Podařilo se nám přilbu upravit tak, aby uživatelům vyhovovala a plnila všechny požadované takticko-technické parametry s výjimkou jediného, a tím byl souběh komfortu a pohlcení kinetické energie.

Pokud bychom splnili pohlcení energie, přilba by se nedala komfortně nosit. A naopak – komfortně nositelná přilba není schopna pohltit v požadované míře kinetickou energii. Proto i opakované vojskové zkoušky skončily tak, jak skončily, tedy s nevyhovujícím výsledkem.

Čtěte také:

Armáda koupí americké bojové i víceúčelové vrtulníky. Je to výhodnější, řekl Metnar

Čtěte komentář:

Jak hnutí ANO zachránilo českou obranu

Ondřej Stratilík

Ohodnoťte tento článek
Diskuze