Už žádný joint před jízdou. Tester kanadského startupu odhalí THC v krvi z dechu řidiče - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Už žádný joint před jízdou. Tester kanadského startupu odhalí THC v krvi z dechu řidiče

,
Už žádný joint před jízdou. Tester kanadského startupu odhalí THC v krvi z dechu řidiče
Zdroj: Profimedia.cz

Kanadský startup SannTek Labs tvrdí, že se mu podařilo vytvořit tester, který dokáže z dechu řidiče poznat, zda před jízdou kouřil marihuanu. Pokud projde schvalovacím procesem, hodlá jej prodávat americké policii.

Zařízení SannTek 315 funguje na principu klasického alkohol testeru, který analyzuje dech řidiče. Autoři přístroje tvrdí, že dokážou zjistit, kolik marihuany řidič vykouřil za poslední tři až čtyři hodiny.

„Zaměřujeme se speciálně na Delta-9 THC, což je predominantní psychoaktivní složka konopí,“ řekl webu TechCrunch výkonný ředitel startupu Noah Debrincat. „Pokud lidé řídí s vysokou koncentrací této látky, jsou jejich psychomotorické schopnosti výrazně omezeny.“ Podle Debrincata je riziko způsobení nehody pod vlivem konopí dvojnásobné.

Řídil/a jste někdy pod vlivem marihuany?

V současnosti jsou možnosti policie při silniční kontrole při podezření na řízení pod vlivem THC velmi omezené. Většinou analyzují vzorky slin, ty ale neodhalí, zda jde o akutní intoxikaci, a nejsou tak průkazné. Policisté tak jsou mnohdy odkázáni na subjektivní testování střízlivosti. Výsledky laboratorních testů z krve jsou pak k dispozici často až za několik měsíců, navíc ani ty nedovedou přesně určit, kdy před jízdou došlo k požití marihuany.

To by mohl SannTek 315 změnit. Základním předpokladem je však jeho stoprocentní spolehlivost, také vzhledem k závažným dopadům výsledků testování, které mohou končit i zatčením řidiče.

Tester na odhalení THC od startupu SannTek Labs

SannTek Labs však svému produktu stoprocentně věří a tvůrci jsou přesvědčeni, že pro jeho výrobu a uplatňování získají všechny potřebné certifikáty. „Policisté si jej koupí jen v případě, že jej posvětí Národní silniční bezpečnostní asociace (NHTSA).“ Pokud se tak stane, hodlají představitelé startupu prodávat svůj produkt za 800 až 1000 dolarů.

Startupu už si všiml prestižní akcelerátor Y Combinator, který už dříve investoval například do Airbnb, Dropboxu, Coinbase nebo Twitche. V posledních letech se soustředí i na startupy zaměřené na konopí a právě do SannTek Labs nyní investoval.

Syntetické konopí z kvasnic: Silicon Valley se nadchlo pro nový trend

Konopí a látka CBD, ilustrační foto

Dále čtěte:

THC nemá v jídle co dělat, Evropa kvůli konopí uvažuje o změně legislativy

Úleva pro pacienty: léčebné konopí by měly hradit pojišťovny

Konopný polibek: německý pivovar připravil pivní mix s THC

Od žvýkaček k marihuaně. Miliardář Wrigley objevil finanční půvab konopí

Svět suší, drtí, balí, pálí. Marihuana získává na přijatelnosti

Ohodnoťte tento článek
Diskuze