Od žvýkaček k marihuaně. Miliardář Wrigley objevil finanční půvab konopí - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Od žvýkaček k marihuaně. Miliardář Wrigley objevil finanční půvab konopí

,
Od žvýkaček k marihuaně. Miliardář Wrigley objevil finanční půvab konopí
Zdroj: Profimedia.cz

William Wrigley v roce 2008 prodal rodinnou firmu na žvýkačky a sladkosti koncernu Mars za 23 miliard dolarů. Nyní se rozhodl investovat do konopné firmy Surterra Wellness, která se zabývá pěstováním konopí pro léčebné účely. Společně s rekreačním užíváním marihuany má mít tento rok trh v USA velikost 11 miliard dolarů.

Místo žvýkání ochucené gumy vsadil na stále rostoucí popularitu marihuany u běžných Američanů. To je ve zkratce podnikatelský příběh Williama Wrigleyho Juniora II, který v roce 2008 prodal světoznámého výrobce žvýkaček Wrigley koncernu Mars za 23 miliard dolarů. Firmu původně založil jeho pradědeček v roce 1891.

Nyní se čtyřiapadesátiletý Wrigley rovnýma nohama vrhl do konopného byznysu, který ve Spojených státech zažívá raketový rozkvět s tím, jak stále více amerických států legalizuje marihuanu, i když je na federální úrovni považována za drogu.

Investoval většinu z 65 milionů dolarů posledního investičního kola do firmy Surterra Wellness, která se zaměřuje na šlechtění a pěstování marihuany pro lékařské účely. Společnost ze státu Georgia má licenci pro prodej marihuany ve státech Texas a Florida. Celkem už od investorů na rozvoj podnikání získala sto milionů dolarů (2,2 miliardy korun).


Američtí senioři objevují marihuanu:

Droga poráží bolest i nespavost

Pěstování marihuany v Kalifornii, ilustrační foto


Bývalý šéf rodinné firmy tvrdí, že věří marihuanovému podnikání zejména pro léčebné účinky konopí. Chce využít svých znalostí s budováním značky Wrigley, aby pomohl růst firmě Surterra. „Když jsem pochopil obrovské výhody (marihuany), změnil jsem názor na toto odvětví,“ řekl k přímé investici do dříve ilegálního sektoru. Podle něj má „zelený“ byznys před sebou skvělé vyhlídky, protože je fakticky na začátku.

Bývalý cukrovinkový král se zájmem sleduje trend, kdy stále více amerických států legalizuje marihuanu nejen pro lékařské účely, ale také pro rekreační konzumaci. Tím, že je konopí na federální úrovni považováno za nelegální drogu, firmy mají potíže získat úvěry od bank. Finance zatím proudí do sektoru od soukromých investorů. Čeká se také příliv investic z Kanady, protože sousední země legalizuje konopí pro rekreační konzumaci od října tohoto roku.

Wrigley připustil, že se Surterra nehodlá vzdát ani produkce marihuany pro rekreační užívání na americkém trhu. Ten má růst tento rok na 5 miliard dolarů v USA, společně s využitím pro lékařské účely má tvořit 11 miliard dolarů (242 miliard korun).

„Všichni si myslí, že vydělají spoustu peněz,“ řekl k obrovskému zájmu investorů do konopných společností. Podle něj ale ne každý na americkém trhu uspěje. „Někteří budou překvapeni, až pochopí, jak to je složité,“ dodal.

Dále čtěte:

Marihuana ve světě: nejdražší je v Tokiu, nejvíce se spotřebuje v New Yorku

Mexiko trápí krvavá válka s drogovými mafiemi. Vzhlíží k nadějnému příkladu Kolumbie

Kratom má pomáhat při léčbě závislosti na opiátech. Americký úřad varuje před opakem

Pilulky s kratomem, ilustrační foto