Už jsme zkrátka neměli na výběr, říká o dnešním otevření multikin šéf CineStaru Jan Bradáč - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Už jsme zkrátka neměli na výběr, říká o dnešním otevření multikin šéf CineStaru Jan Bradáč

,
Už jsme zkrátka neměli na výběr, říká o dnešním otevření multikin šéf CineStaru Jan Bradáč
Zdroj: Depositphotos
  • Ukončené kompenzační programy přinutily provozovatele velkých multiplexů otevřít své kinosály

  • Síť CineStar, která platí za jednoho z největších provozovatelů multikin u nás, přišla vloni na tržbách o 650 milionů korun

  • Aktuální nabídka filmů je podle šéfa řetězce Jana Bradáče tou nejlepší za dlouhé roky. Diváci navíc budou moci zhlédnout i rekordní počet snímků z domácí produkce

V některých biografech sice už přes dva týdny hrají, multiplexy – zpravidla situované ve velkých nákupních centrech – ale i nadále zůstávaly zavřené. To proto, že vláda s jejich květnovým otevřením současně zakázala konzumaci občerstvení během samotného promítání, což v případě těchto řetězců má zásadní vliv na velikost realizovaných tržeb.

Počínaje čtvrtkem 10. června se ovšem začne hrát i zde. Zástupci CineStaru i Cinema City, dvou největších multiplexových sítí působících v tuzemsku, svůj dřívější postoj přehodnotili a rozhodli se, že i oni přivítají po dlouhých 241 dnech první návštěvníky.

„Už nemáme jinou možnost,“ řekl redakci Euro.cz Jan Bradáč, vedoucí sítě multikin CineStar a distribuční společnosti Falcon. „Ocitli jsme se v koutě, jelikož v červnu již nemáme šanci dosáhnout na žádné kompenzační programy, ačkoliv nám stát neumožňuje fungovat na sto procent.“

Covid přečkaly, teď zbývá sehnat personál. Některé restaurace se mohou potýkat s nedostatkem pracovníků

Dle aktuálně platných omezení může být obsazena nanejvýš polovina sedadel v sále: „Jsme pochopitelně připraveni tato pravidla respektovat, a také tak učiníme. Bez kompenzací se už ale zkrátka neobejdeme. Nemůžeme si dovolit vyčkávat další tři čtyři týdny pro případ, že by stát uvolnil restrikce alespoň do té míry, že bychom mohli nechat diváky konzumovat občerstvení během projekce. Už nemáme kam ustoupit. Jedná se o čistý akt zoufalství.“

O jak velkou část tržeb v důsledku letošní nucené uzavírky síť CineStar přišla, si Bradáč odhadnout netroufá. Jen za loňský rok to nicméně dělalo astronomických 650 milionů korun.

Nabídka, která nemá obdoby

Několik zahraničních blockbusterů v čele s novou bondovkou či „druhým“ Top Gunem dorazí do českých až v průběhu podzimu, i tak se ale podle něj mají zdejší diváci rozhodně nač těšit. Aktuální nabídku považuje za jednu z nejlepších vůbec.

„Od 10. června budeme každý týden vysílat minimálně jeden hit se slušnou referenční bilancí. Jedná například o pokračování úspěšných filmových ság či o české tituly, které mají jasnou komerční ambici,“ podotkl Bradáč s tím, že jedním z největších lákadel bude třeba Černá vdova od Marvelu. „Jedná se o nabídku, kterou divák nemohl v takto vysoké koncentraci vidět snad nikdy. Alespoň já sám si to za celou svoji pětadvacetiletou kariéru nepamatuji,“ dodal.

Rekordní počet českých filmů

Že nadcházející týdny budou z hlediska šíře výběru vskutku jedinečné, potvrdila i výkonná ředitelka Asociace producentů v audiovizi (APA) Magdaléna Králová. „Do distribuce jde řada kvalitní tuzemské filmové produkce, není důvod zůstat doma při sledování starších filmů na internetu,“ navnadila.

Zatímco kina byla veřejnosti dlouhou dobu zapovězená, zdejší filmaři v natáčení pokračovali i během loňského jara a léta – umožnila jim to hygiena, která zohlednila fakt, že členové jednotlivých štábů byli pravidelně testováni. Řadu snímků natočených vloni čekala premiéra na podzim, jenže od té s ohledem na příchod druhé vlny koronavirové nákazy muselo být nakonec upuštěno. A tak se podle APA může nyní český divák těšit na rekordní počet téměř dvou desítek domácích filmů. To je v ostrém kontrastu s roky 2018 a 2019, kdy se ve stejném období objevilo ve zdejších biografech jen zhruba pět tuzemských „celovečeráků“.

HBO a Netflix na další týden: Nové díly Lupina, netflixovské sci-fi či hitovka s Tomem Cruisem

V nadcházejících dnech a týdnech přiběhne do kin například Zátopek v hlavní roli s Václavem Neužilem. Diváci se dočkají ale také komediálního dramatu Tichý společník, ve kterém účinkují Marta Issová a Bolek Polívka, komedie Matky s Hanou Vágnerovou či Sandrou Novákovou či Muže se zaječíma ušima, kde pro změnu hraje Miroslav Krobot. Promítat se bude také romantické drama Jana Prušinovského nesoucí název Chyby.

V případě více než desítky nových dokumentů čeká na návštěvníky zdejších kinosálů například portrét stárnoucí prostitutky Anny od režisérky Heleny Třeštíkové, Etzlerův snímek Nebe o životě na malé vesnici v severovýchodní Číně, případně Nová šichta pojednávající o tom, jak se z havíře stane rekvalifikovaný ajťák.

„Češi jsou velcí filmoví patrioti, mají rádi domácí tvorbu. Pevně věříme, že jako loni v létě, kdy se do kin chodilo především na české filmy, opět nalákáme diváky do kin na českou tvorbu širokého žánrového rozpětí,“ doplnila Králová.