Turismus na Srí Lance se po nedávných bombových útocích probouzí k životu. Pomáhají banky i vláda - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Turismus na Srí Lance se po nedávných bombových útocích probouzí k životu. Pomáhají banky i vláda

, Tomáš Bohuslav,
Turismus na Srí Lance se po nedávných bombových útocích probouzí k životu. Pomáhají banky i vláda
Zdroj: Shutterstock

Až do minulého roku patřila Srí Lanka mezi turisticky jeden z nejvyhledávanějších cílů vůbec. Události z letošního dubna ale vše změnily. Koordinované teroristické útoky, k nimž došlo během Velikonoční neděle na osmi místech současně, stály život více než 250 lidí. Dalších zhruba 500 bylo zraněno. Z vyhledávaného tropického ráje se tak rázem stala země, do níž se z obav o vlastní bezpečí nikomu nechtělo. Místní přišli o práci a začali živořit. Nyní se jim však opět začalo blýskat na lepší časy.

Z hlediska tamní ekonomiky je cestovní ruch pro Srí Lanku naprosto klíčovým odvětvím. Jsou, respektive byly na něm závislé celé rodiny. Když se proto bezprostředně po útocích, ke kterým se později přihlásila skupina radikálních islamistů, výnosy jím generované propadly až o 70 procent, bylo jasné, že to pro řadu místních obyvatel bude znamenat existenční potíže.

To je ostatně i případ Mary Fernandové – ženy, která se přes 30 let živila prodáváním šatů lidem užívajícím si zdejší slunné počasí přímo na jedné z věhlasných srílanských pláží.

„Turistů je tu teď méně,“ potvrdila webu BBC. „Můj příjem se snížil o dvě třetiny. Prodat tolik šatů, abych si vydělala aspoň 20 dolarů (cca 470 korun), je teď problém.“

A podobný osud potkal i Jilana Rajithu, pracovníka jednoho z místních hotelů nacházejících se v letovisku Bentota:

„O práci jsem přišel po bombových útocích během Velikonoční neděle. Lidé najednou začali rušit své pobyty, a 50 z nás přišlo v hotelu o práci. Vyžít se snažím tak, že nabízím lekce surfování. Jak ale vidíte, příliš turistů tu není.“

Levnější půjčky, pokoje i víza

Ve snaze Jilanovi, Mary a tisícům dalším jim podobným co nejvíce pomoci se proto srílanská vláda ve spolupráci s příslušnými úřady a institucemi rozhodla konat. Banky nyní hoteliérům poskytují půjčky s odloženou splatností a nižšími úroky. Kromě toho bylo rovněž upuštěno od poplatků za udělení turistických víz pro lidi z více než 40 zemí světa a samotné hotely začaly masivně snižovat ceny za pronájem svých pokojů.

„Předchozí zkušenosti z ostatních zemí ukázaly, že proces obnovy (důvěry turistů) by mohl trvat devět měsíců až rok. Díky Bohu se nám to ale možná podaří o poznání rychleji,“ říká Hiran Cooray ze skupiny Jet Wing, které patří hned několik tamních hotelových rezortů, a dodává: „Naše hotely jsou teď plné z 50 až 60 procent – díky lidem ze Srí Lanky i ze zahraničí.“

Zdá se tedy, že místní turismus začíná opět pozvolna vzkvétat. Otázkou však je, jestli se tento trend podaří udržet i v dlouhodobém horizontu. Jak připomíná BBC, v listopadu čekají zemi prezidentské volby, což by již tak poměrně rozdělenou srílanskou společnost, v níž 70 procent obyvatelstva tvoří buddhisté, 15 hinduisté a po osmi křesťané s muslimy, mohlo ještě více polarizovat.

Podle vyjádření vlády je situace pod kontrolou, neboť všechna přijatá opatření opět učinila ze Srí Lanky bezpečný stát. Nyní proto už jen zbývá o tom přesvědčit i samotné turisty.

Dále čtěte:

Muslimové z Konga se kvůli ebole nesmějí vydat na pouť do Mekky. Riziko je příliš velké

Tropický ráj, který nikdo nechce, aneb Co nezničila příroda, dokonala média

Oddělené bazény a Korán na pokoji. Halal turismus je budoucností cestovního ruchu

Ohodnoťte tento článek
Diskuze