Tropický ráj, který nikdo nechce aneb Co nezničila příroda, dokonala média - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Tropický ráj, který nikdo nechce, aneb Co nezničila příroda, dokonala média

, Tomáš Bohuslav,
Tropický ráj, který nikdo nechce, aneb Co nezničila příroda, dokonala média
Zdroj: Shutterstock

Nedaleko Velkého bariérového útesu se nachází tropický ostrov, který navzdory své nesporné přírodní kráse zůstává již nějakou dobu lidmi zcela opomenut. Dříve býval Dunk Island vyhledávanou dovolenkovou destinací, ovšem nyní z něj, respektive z luxusního hotelového resortu, jenž lákal davy turistů ročně, zbyly pouze ruiny. A protože dosavadní majitelé své snahy už nadobro vzdali, rozhodli se ostrov i s tím, co na něm stojí, prodat. Vyvolávací cena činí v přepočtu zhruba 333 milionů korun.

Až do roku 2011 se v místním hotelu nabízejícím 160 pokojů návštěvníci jen hemžili. Poté se o své slovo přihlásila příroda. Ostrov zasáhla ničivá tropická cyklona a způsobila naprostou zkázu.

Cestovní ruch začal napříč celým regionem uvadat a budoucnost resortu byla nejistá. Z toho důvodu se jeho majitelé rozhodli, že si ostrov nechají pro sebe a peníze od pojišťovny využijí na něco jiného. Nyní se však chtějí tohoto tropického ráje zbavit nadobro.

Jestli se nějaký kupec najde, zůstává v tuto chvíli otázkou. Tím spíš když se podle Toma Gibsona z realitní kanceláře JLL, která má prodej na starost, bude muset nový vlastník vypořádat i s řadou dalších výzev, které koupě ostrova přináší. Během řádění přírodního živlu byla kromě samotného hotelového resortu poničena taktéž ranvej místního malého letiště, kterou vybudovala společnost Qantas, zařízení na výrobu elektřiny i čistička odpadních vod.

Je tedy zřejmé, že v konečném důsledku bude celá investice o poznání větší, než kolik činí aktuální vyvolávací cena (20 milionů australských dolarů). Majitelé si navíc chtějí být jisti, že ostrov prodají někomu, „kdo jej dokáže přivést zpět k životu“.

Jeden z mnoha

Takových ostrovů s podobným osudem je přitom podél Velkého bariérového útesu celá řada. Dříve na ně turisté mířili ve velkém, po sérii tropických bouří, které jejich infrastrukturu v mnoha případech zcela zdecimovaly, se však majitelům již nechtělo znovu investovat tak velké peníze, a proto se tato místa návštěvníkům zcela uzavřela.

A pak je tu ještě jeden faktor, v důsledku něhož byl osud tohoto a spousty dalších ostrůvků nadobro zpečetěn – média. Reportáže novinářů popisujících řádění přírodních živlů totiž mohou turismus z těchto míst vymýtit na hodně dlouhou dobu dopředu.

„Dopady vnímání (těchto reportáží) jsou pro naše odvětví často katastrofálnější než fyzické poškození (způsobené tropickou bouří),“ řekl BBC Daniel Gschwind, šéf Queenslandské turistické rady.

Některé lokality zůstaly v minulosti před ničivými cyklónami dokonce zcela ušetřeny, bohužel se však svezly na vlně spolu s těmi postiženými. Potenciálním turistům tak v jejich v návštěvě bránil ve skutečnosti strach, který byl zcela neopodstatněný:

„Je deprimující, když se na ta místa vydáte, svítí tam sluníčko, je teplo, ale personál tam jen tak posedává, protože tam nejsou žádní zákazníci, ačkoli k tomu není žádný důvod.“

Samotní dovolenkáři však zoufat nemusí. Konkurence je v oblasti Velkého bariérového útesu natolik obrovská, že se nějaký ten hotel či bungalov vždycky najde. Zda se na tento seznam v budoucnu vrátí také ostrov Dunk a jemu podobné, nicméně zůstává otázkou.

Přečtěte si také:

Slunce, pláž a rock´n´roll. Na Floridě brzy otevřou unikátní hotel ve tvaru kytary

Řecký ostrov Antikythéra láká nové obyvatele. Nabízí dům, pozemek a 500 eur měsíčně

Fronty jako na Everestu. Australský symbol Uluru zavalily davy turistů, od října se nahoru už nedostanou

Na nákup do přírody. V Dubaji roste jedinečný obchodní dům

Ohodnoťte tento článek
Diskuze