Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Světové obchodní fórum: Banky si kopou hrob, Facebook a spol. je převálcují

31. srpna 2017, 11:53 - dah
31. srpna 2017, 11:53

Zadat rychle platbu nebo zjistit zůstatek na účtu umožňují banky svým klientům ve spolupráci s technologickými společnostmi. Ve snaze nabídnout co nejpříhodnější aplikace se finanční instituce obracejí na Facebook nebo Apple. Analytici je varují, že si takto pod sebou podřezávají větev.

Pokrok může banky přijít draho. Příkladem je brazilská banka Bradesco, která svým zákazníkům umožňuje vyřizovat veškerou finanční agendu prostřednictvím mobilní aplikace facebooku. Ve snaze oslovit nové možné klienty banka vytěžuje datové analýzy sociální sítě. Na tenký led se vydávají i finanční společnosti Capital One i Liberty Mutual ve Spojených státech, jejichž klienti mohou spravovat své finanční záležitosti prostřednictvím systému „Alexa“ na rozpoznávání hlasu z portfolia Amazonu.

Bankovních domů, které se při modernizaci služeb spoléhají na velké technologické koncerny, je ale daleko víc. Jak varuje Světové obchodní fórum (WEF), které pořádá každoročního setkání byznysmenů a politiků v Davosu, podobné spolupráce se mohou bankám v budoucnu vymstít.

List Frankfurter Allgemeine cituje ze studie WEF, jejíž autoři hovořili se stovkami finančníků i informatiků o tom, jak nové technologie mohou ohrozit banky a pojišťovny. Mezi dotazovanými byl Kim Hanning z představenstva Deutsche Bank zodpovídající za informační technologie nebo Dieter Wemmer, předseda finanční rady pojišťovnického koncernu Allianz.

Nebezpečí nepředstavuje ani tak záplava drobných startupů, které se v této oblasti sdružují pod hlavičkou Fintechs, nýbrž technologičtí giganti jako Apple, Google nebo Facebook.

„Partnerství bank a velkých technologických koncernů nemusí už brzy fungovat oboustranně,“ upozorňuje spoluautor studie Jesse McWaters, šéf projektů WEF zaměřených na tzv. disruptivní inovace (přinášející radikální změnu) ve finančnictví. Četné finanční domy se začaly spoléhat na technologické firmy. Oplátkou za to jim ale nabídly svou obchodní činnost.


Přečtěte si komentář Daniela Deyla:

Facebook a logika zákazu myšlení

[[{{image?id=274949&exclude}}|Facebook a logika zákazu myšlení]]


Studie poukazuje na nebezpečí, která by vyvstala ve chvíli, kdy by koncerny ze Silicon Valley začaly samy ve výraznější míře nabízet finanční služby. Rizikům by byly vystaveny jak banky, tak i jejich klienti. A mnozí technologičtí giganti už na bankovní trh dávno vstoupili. Amazon v několika zemích nabízí vlastní platební služby stejně jako spotřebitelské úvěry a také Apple rozšiřuje svou platební službu Apple Pay. Minulé pondělí berlínská banka N26 zaměřená na mobilní telefony oznámila, že ve Francii a Itálii ještě letos včlení Apple Pay do svých mobilních aplikací.

Velké technologické společnosti podle McWaterse díky svým obsáhlým databázím a silným značkám mohou vstoupit do libovolné sféry trhu finančních služeb. Využily by při tom závislosti zavedených hráčů.

Bilionový byznys

Vstup technologických velikánů do finančnictví by ale nemile pocítili i jejich klienti. Koncerny by totiž kromě spotřebitelského chování svých zákazníků měly přehled i o jejich finančních poměrech. Autoři studie ovšem varují i před hrozícím okleštěním dozorových institucí. Pro regulátory trhu by bylo stále obtížnější odhalovat a zamezovat nekalé soutěži i zneužívání osobních údajů klientů.

WEF upouští od jednoho ze svých dřívějších odhadů, podle něhož by bylo v moci menších „fintechs“ převratně změnit finanční systém. Přiznávají jim sice podíl na aktuálních inovacích ve finančnictví, ovšem schopnost jakkoli ohrozit zavedené hráče podle nich z dnešního pohledu nemají.

Pro klienty je přechod od jedné finanční instituce do druhé příliš drahý a obtížný. Zavedené finanční instituce navíc na nové hráče také obratem reagovaly, a tak jejich potenciální konkurenti nezískali dost klientů na to, aby dosáhli úspor z výroby ve velkém, jak upozorňuje další ze spoluautorů studie Rob Galaski z podnikatelské poradenské společnosti Deloitte.

Příkladem je automatizované investiční poradenství Robo-Advisor. Dvojice amerických fintechs ke konci loňského roku s jeho využitím nashromáždila jednotky milionů dolarů. Konkrétně 6,7 miliardy dolarů (Betterment) a 4,4 miliardy dolarů (Wealthfront). Když ovšem zavedený finanční správce Vanguard následně spustil své vlastní robotické poradenství, během krátké doby si jeho prostřednictvím přišel na 47 miliard dolarů. Galaski z toho vyvozuje, že „schopnost rychle následovat je pro finanční instituce cennější než být první“.

Přečtěte si o nebezpečích z IT sektoru, životu vývojářů, či také o zvažované obraně proti kyberútokům:

Nepracovat a inkasovat. Sen programátorů má i odvrácenou stranu

Experti navrhují zakázat spojení umělé inteligence a zbraní

Irsko odmítá požadavek EU, aby od Applu vybralo 13 miliard eur

Oko za oko. Američané chtějí hackerům posílat viry zpátkyČtěte také

 Americký prezident Donald Trump

Trump odmítá, že by že by jeho podřízení odmítali plnit příkazy. Impeachmentu se nebojí

Americký prezident Donald Trump dnes popřel, že by jeho podřízení odmítali poslouchat…

22. dubna 2019

 Intel

Intel končí s modemy pro chytré telefony. Jeho 5G se ruší

Tak se zdá, že Intel opět končí s jedním produktem. Po procesorech Itanium, Quark a…

22. dubna 2019

Těžba ropy, ilustrační foto

Americké sankce na obchodování s íránskou ropou budou platit bez výjimky. Dotknou se i Číny

Americké sankce na obchodování s íránskou ropou budou od května platit bez výjimky. Bílý…

22. dubna 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

ve spolupráci s
  • Koruna se letos výrazně pod 25 CZK/EUR nepodívá

  • Dilema, které řeší každoročně tisíce dovolenkářů. Je…

  • Opce jsou pro toho, kdo si rád nechává zadní vrátka…

  • Strašák jménem volatilita

  • Posíláte peníze po Evropě a chcete se vyhnout vysokým…

  • Online platby, reklamace a clo. Co nepodcenit při nákupu…

  • Připsání zahraniční platby v řádu minut? Jde to!

  • Začnou přibývat nezaměstnaní?

  • Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?

Finance
Zájem o úvěry na bydlení začíná pomalinku růst
Benzín v posledních dvou týdnech zdražil více než o korunu na litr. Nafta je tak po necelém půlroce opět levnějším palivem
Co dělat, když se z venku vrátíte s klíštětem?
Stal se vám pracovní úraz? Máte nárok na bolestné
Přejeme krásné Velikonoce
Auta
Růst hodnoty v praxi: Lancia Delta S4 se v roce 2015…
Škoda Kodiaq RS zvládla losí test v rychlosti o 2 km/h nižší než běžný Kodiaq. Ne, není to překvapení
BMW má na kontě 3 miliony vyrobených motocyklů. Projděte se s námi montážní halou
Test Porsche Macan (2.0T) 2019: Přechodné řešení
Nová česká platforma zjednodušuje investování
Hry pro příležitostné hráče