Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: Pixabay

Světlo na konci dluhopisového tunelu. Někteří emitenti začali splácet

David Tramba 25. června, 11:24  -  David Tramba
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: Pixabay
25. června, 11:24

Případy kolapsu malých a začínajících firem, které prodaly širšímu okruhu investorů své dluhopisy, v posledních měsících přibývají. Podle zjištění webu Euro.cz to však automaticky neznamená, že investoři už své peníze nikdy neuvidí. Vedle případů zjevných podvodů lze nalézt i případy se šťastným koncem, kdy firmy své závazky splácí - i když se zpožděním. Příkladem mohou být firmy Capital for you a 2M Invest.

Jedná se o firmy, které v minulosti prodaly své dluhopisy prostřednictvím portálu dluhopisy.cz. Zakladatel portálu Ondřej Marek pro Euro.cz uvedl, že informace webů typu nesplacene-dluhopisy.cz nejsou vždy přesné. Spolu s případy podvodů a pochybných podnikatelských projektů uvádějí i takové, kde zkrátka emitent pouze nestihl svůj projekt dokončit včas, a tudíž se opozdil se splácením svých závazků. Tyto případy však nejsou od sebe nijak rozlišeny.

Věříte tuzemským firemním dluhopisům?

Své závazky již k datu 24. června zcela uhradila developerská společnost 2M Invest. Peníze poslala ve čtyřech splátkách během června, v prospektu slibovala úhradu k datu 1. ledna 2019. Jednalo se dvouleté dluhopisy o celkovém objemu deset milionů korun. 2M Invest je podle informací na webu dluhopisy.cz „společnost specializující se na nákup nemovitostí (většinou pod tržní cenou), jejich rekonstrukci a následný prodej se ziskem.“