Další zádrhel u malých firemních dluhopisů: emitent a „obchodník“ jedno jsou - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Další zádrhel u malých firemních dluhopisů: emitent a „obchodník“ jedno jsou

,
Další zádrhel u malých firemních dluhopisů: emitent a „obchodník“ jedno jsou
Zdroj: CC0 via Pixabay

Portály nabízející „výhodné“ investování do dluhopisů s vysokým úrokem mají jeden problém, o kterém se dosud nemluvilo. Poměrně často totiž nabízejí cenné papíry firem, které jsou personálně nebo kapitálově propojeny s provozovatelem inzertního portálu. Ti sami lidé tak v praxi nabízejí investici do svých firem a projektů. Typickým příkladem mohou být weby dluhopisomat.cz a zajistenedluhopisy.cz.

Například provozovatelem webu dluhopisomat.cz je Kamuda One, dceřiná firma deleveloperské skupiny CEE Real Estate. Své dluhopisy na tomto webu inzeruje nejen CEE Real Estate, ale také společnosti Comfort Finance Group a CFG Real Estate. Všechny zmíněné společnosti jsou propojeny osobou podnikatele Martina Cimaly.

Na dotaz webu Euro.cz reagoval manažer webu dluhopisomat.cz Adam Kubina. „Není tajemstvím, že Dluhopisomat.cz byl od svého vzniku spuštěný jako jeden z projektů investiční skupiny Comfort Finance Group. Dluhopisomat.cz je tržiště dluhopisů zaměřené na kvalitnější emitenty z těch aktuálně dostupných na trhu. Jenom za poslední půlrok jsme evidovali přes 50 poptávek na umístění emisí na naše stránky, ale po interních analýzách jsme přijali pouze čtyři emitenty, kteří splňují naše kritéria,“ uvedl Kubina.

Koupili jste si někdy firemní dluhopisy?

Podobným příkladem může být web zajistenedluhopisy.cz, za kterým stojí slovenská firma Tradecom International. Tu vlastní bulharský občan Boris Nikolov Vesselinov. Portál je vlastnicky propojen s firmami Cryptoprofit a Millenium Prague, jejichž dluhopisy aktuálně nabízí ke koupi. První z firem chce investovat do těžby kryptoměn, druhá do budování slevového portálu. Oslovený zástupce webu na dotaz týdeníku Euro ve stanoveném termínu nereagoval.

Dluhopisy malých a začínajících firem představují na první pohled lákavou investiční příležitost. Roční úrok se běžně pohybuje od sedmi do devíti procent, navíc jsou tyto nabídky – na rozdíl od velkých emisí společností typu ČEZ, PPF či Českých drah – snadno dostupné pro běžné domácnosti. Nevýhodou je jejich vysoká rizikovost. Malé emise do 25 milionů korun navíc nepodléhají ani registraci a schválení Českou národní bankou. Nelze proto zjistit, kolik takových dluhopisů lidé nakoupili a kolik procent z tohoto množství skončilo selháním na straně emitenta.

Specializovaný web nesplacene-dluhopisy.cz eviduje již 19 firem, které nevyplatily investorům úrok nebo jistinu. Mezi nejznámější případy selhání emitenta z poslední doby patří Zoot, Triload Invest, Sponge Factory Czech a Sedma Praha. V ohrožení je tak až 670 milionů korun.

Mezi typické investory do dluhopisů menších firem patří lidé ze středních vrstev, kteří nakoupili rizikové dluhopisy za řádově stovky tisíc korun.

Dále čtěte:

ZOOT chlácholí investory: majitelům dluhopisů nabízí akcie

Příliš opatrnosti škodí: české penzijní fondy jsou suverénně nejhorší ve vyspělém světě

Ohodnoťte tento článek
Diskuze