Škodě Auto klesl zisk na 21 miliard, na vině jsou směnné kurzy i vyšší náklady - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Škodě Auto klesl zisk na 21 miliard, na vině jsou směnné kurzy i vyšší náklady

, čtk,
Škodě Auto klesl zisk na 21 miliard, na vině jsou směnné kurzy i vyšší náklady
Zdroj: Karel Šanda / Empresa Media / Profimedia

Automobilce Škoda Auto v prvním pololetí klesl provozní zisk meziročně o 4,5 procenta na 821 milionů eur (21 miliard korun). Negativní vliv na výsledek měly směnné kurzy a vyšší náklady na nové výrobky, pozitivně se naopak projevila optimalizace nákladů a zvýšení objemu prodeje. Skupině Volkswagen, jejíž součástí je i mladoboleslavská automobilka, naopak vzrostl provozní zisk téměř o deset procent na rekordních 9,8 miliardy eur (zhruba 251 miliard korun).

Tržby české automobilky se v uvedeném období meziročně zvýšily o 5,1 procenta na 9,2 miliardy eur (235 miliard korun). Odbyt pak od ledna do června vzrostl o 11,6 procenta na 652 735 vozů.

Škoda provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Zaměstnává celosvětově více než 35 tisíc lidí a působí na více než 100 trzích.


Přes Indii do Jižní Ameriky. Škoda má plán pro expanzi

 Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier na autosalonu v Ženevě


Mateřský koncern Volkswagen v dubnu oznámil, že Škoda se v rámci reorganizace koncernu stane součástí nově vytvořené skupiny zaměřené na masový trh s označením Volume, která bude zahrnovat i značky VW a Seat.

Celý koncern v pololetí zvýšil provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek o desetinu na rekordních 9,8 miliardy eur. Tržby skupiny v prvním pololetí vzrostly o 3,5 procenta na rekordních 119,4 miliardy eur. V celém letošním roce firma počítá s jejích nárůstem až o pět procent.

Přečtěte si také:

Volkswagen investuje miliardu eur do aktivit v Indii, nad kterými přebírá kontrolu Škoda

Škoda chystá SUV-kabriolet. Ale jen koncept, prodávat se nebude

Nový rekord. Automobilky v Česku loni utržily přes bilion korun

Dílna Evropy. Česko se stalo obětí vlastního úspěchu


Ohodnoťte tento článek
Diskuze