
Nepřehlédněte
Výběr zpráv Protextu ČTK
Protext ČTK
Na konci roku 2017 rozhodla Evropská unie o prodloužení používání herbicidu RoundUp obsahujícího glyfosát. Jedním z podkladů byla zprávy německého úřadu pro hodnocení rizik BfR. Nyní dva vědci, kteří pracují pro rakouskou neziskovou organizaci Global 2000, prokázali, že zpráva byla z velké části okopírována z materiálů výrobce. Celý spor se točí okolo toho, zda glyfosát způsobuje u člověka rakovinu.
Spor o používání glyfosátu v zemědělství pokračuje. V České republice se nesmí od začátku roku 2019 používat na urychlení dozrávání a vysušování rostlin, které se používají v potravinářství. To znamená na obiloviny a řepku. Ve hře byl i plošný zákaz, nakonec k němu ministerstvo zemědělství nepřistoupilo.
Na konci roku 2017 už státy EU svedly bitvu o to, zda se používání tohoto sporného přípravku zakáže. Nakonec ale firma Monsanto (americkou firmu převzal německý koncern Bayer), jež vyrábí herbicid RoundUp, získala prodloužení licence na dalších pět let. Zejména kvůli tomu, že na trhu není vhodná náhrada k tomuto účinnému herbicidu. Zůstává na rozhodnutí jednotlivých členských států, zda přípravek zakážou nebo omezí jeho používání.
Rakouští vědci Stefan Weber a Helmut Burtscher-Schaden pracující pro rakouskou neziskovou organizaci Global 2000 nyní zveřejnili zprávu o tom, že studie německého úřadu pro hodnocení rizik BfR (Bundesinstitut für Risikobewertung) byla z velké části jen okopírovaná z materiálů výrobce glyfosátu.