Sázka na balíky. Křetínský a Tkáč navýšili svůj podíl v nizozemské společnosti PostNL, jeho hodnota se blíží šesti miliardám - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Sázka na balíky. Křetínský a Tkáč navýšili svůj podíl v nizozemské společnosti PostNL, jeho hodnota se blíží šesti miliardám

,
Sázka na balíky. Křetínský a Tkáč navýšili svůj podíl v nizozemské společnosti PostNL, jeho hodnota se blíží šesti miliardám
Zdroj: Robert Zlatohlávek
  • Čech Daniel Křetínský a Slovák Patrik Tkáč navýšili prostřednictvím svého fondu Vesa Equity Investment podíl v nizozemské poštovní společnosti PostNL

  • V důsledku transakce se fond stal jejím největším vlastníkem. Hodnota podílu činí v přepočtu 5,75 miliardy korun

  • Křetínský a Tkáč drží rovněž 15procentní podíl v britské Královské poště

Duo česko-slovenských podnikatelů Daniel Křetínský a Patrik Tkáč uskutečnilo další významnou transakci. Ta se tentokrát týká oblasti logistiky. Dle informací webu E15, který se odkazuje na nizozemský burzovní dohledový úřad De Autoriteit Financiële Markten (AFM), totiž oba pánové prostřednictvím svého fondu Vesa Equity Investment navýšil podíl v holandské poštovní a balíkové společnosti PostNL. Nově jim v ní patří 10,1 procenta akcií.

Nejnovější transakce učinila z Vesy zároveň největšího akcionáře této dříve státem vlastněné firmy, uvádí podle zmíněného serveru web Tikr.com. Řečí absolutních čísel to znamená, že aktuální hodnota jejího podílu dosahuje částky 226 milionů eur, tedy v přepočtu nějakých 5,75 miliardy korun.

Čeští miliardáři v amerických teniskách: Tkáč a Křetínský navyšují podíl ve Foot Lockeru

Akcie firmy, která se za první letošní pololetí může chlubit čistým ziskem ve výši 213 milionů eur, respektive 5,42 miliardy korun, jsou kotované na burze Euronext v Amsterdamu a nyní se obchodují v ceně 4,44 eur (112,9 koruny) za kus. Ještě na konci května to přitom bylo o celých padesát centů více. Na druhou stranu, o další tři měsíce dříve, kdy Vesa do nizozemského podniku vstupovala, se jejich hodnota pohybovala na úrovni 3,52 eur. Společnost PostNL má pobočky i v několika dalších evropských zemích. Jmenovitě jde o sousední Belgii a Německo, dále Lucembursko, Itálii a Spojené Království.

Právě Velká Británie je v souvislosti se šestačtyřicetiletým Křetínským a o dva roky starším Tkáčem a jejich obchodními aktivitami na poli logistiky zajímavá ještě minimálně z jednoho důvodu. Vesa zde totiž vlastní 15procentní podíl v Royal Mail (Královská pošta), což z ní – stejně jako v předchozím případě – činí největšího akcionáře společnosti zprivatizované na začátku uplynulé dekády.

Reorganizace portfolia

Portfolio Patrika Tkáče a Daniela Křetínského, kteří oba patří dle magazínu Forbes ve svých rodných zemích mezi nejbohatší podnikatele vůbec, obsahuje poměrně širokou škálu podnikatelských činností. Počínaje energetickou společností EPH (Energetický a průmyslový holding) přes investice do maloobchodních řetězců Foot Locker či Sainsbury’s, zmíněnou logistiku až po vlastnictví tuzemského fotbalového klubu AC Sparta Praha.

Ve snaze všechny tyto aktivity zpřehlednit se proto slovenský byznysmen v průběhu minulého měsíce rozhodl založit zcela novou holdingovou společnost, pod kterou společné investice s Křetínským převedl. Holding nese jméno J&T Capital Partners a jako takový sídlí v České republice. Na vlastnické podíly jeho obchodního partnera Křetínského, toho času třetího nejbohatšího Čecha s majetkem dosahujícím hodnoty 78 miliard korun, který se může pyšnit i titulem doktora práv z Právnické fakulty Masarykovy univerzity, nicméně tato skutečnost žádný vliv nemá.