Ringhofferova továrna. Průmyslník Otava ovládl dodavatele luxusních automobilek Strojmetal - Euro.cz

Přihlášení

Ringhofferova továrna. Průmyslník Otava ovládl dodavatele luxusních automobilek Strojmetal

,
Ringhofferova továrna. Průmyslník Otava ovládl dodavatele luxusních automobilek Strojmetal
Zdroj: Strojmetal

V době koronavirové pandemie byla dnes dokončena jedna pozoruhodná transakce. Skupina MTX Group Petra Otavy se dohodla s Miroslavem Jelínkem na odkoupení minoritního podílu v kamenické firmě Strojmetal, která vyrábí především pro automobilový průmysl.

Miroslav Jelínek, který firmu od devadesátých let budoval, zůstane ve funkci generálního ředitele do konce června. „Rád bych poděkoval panu Jelínkovi za konstruktivní a korektní jednání, která vedla k uzavření této transakce. Zároveň si pan Jelínek zaslouží také ocenění a poděkování za dosavadní nasazení a řízení skupiny Strojmetal, která patří mezi klenoty českého strojírenství se silnou pozicí na trhu,“ potvrdil transakci Petr Otava, který podle informací webu Euro.cz za minoritní podíl zaplatil zhruba 1,1 miliardy korun.

Petr Otava mladší
Petr Otava mladší

Smlouva o převodu 4/6 podílu ve společnosti Strojmetal & KSP z Miroslava Jelínka na MTX Group byla podepsána dnes dopoledne. Na jejím základě získává MTX Group plnou kontrolu nad skupinou Strojmetal, která vyrábí hlavně hliníkové výkovky pro světové značky jako Mercedes, BMW, Ferrari či Rolls-Royce. Holdingu MTX Group Petra Otavy dosud patřil ve skupině Strojmetal 55procentní podíl, zbylou část vlastnil Strojmetal & KSP, jejímž majoritním (čtyři šestiny) vlastníkem byl Miroslav Jelínek starší. Zbylé dvě šestiny patřily Otavovi.

Podpisem smlouvy se rovněž dochází k urovnání všech sporů, které mezi oběma stranami v posledních měsících vyvstaly. „Budování a rozvoji Strojmetalu jsem zasvětil celou svoji profesní kariéru. Přeji, aby se Petru Otavovi podařilo na tyto úspěchy navázat, a věřím, že se se svým týmem zaslouží o její další rozvoj,“ komentoval transakci Jelínek. Nejvýznamnější firmou ve skupině je Strojmetal Aluminium Forging, vysoce zisková firma, jejíž tržby přesáhly 2,5 miliardy korun. Historie firmy sahá do roku 1822, kdy zde Josef Ringhoffer vybudoval měděnou huť.