Reformy a nižší zadlužení. Agentura Moody's zlepšila rating České republiky - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Reformy a nižší zadlužení. Agentura Moody’s zlepšila rating České republiky

, čtk,
Reformy a nižší zadlužení. Agentura Moody’s zlepšila rating České republiky
Zdroj: Profimedia.cz

Mezinárodní ratingová agentura Moody’s Investors Service dnes zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky o jeden stupeň na úroveň Aa3 z dosavadní úrovně A1. Poukázala na zlepšující se rozpočtové ukazatele a na vládní reformy podporující ekonomiku. Výhled ratingu Moody’s změnila z pozitivního na stabilní. Signalizovala tak, že další změnu ratingové známky v dohledné době nepředpokládá.

Agentura předpověděla, že zadlužení české vlády se navzdory zhoršeným vyhlídkám pro hospodářský růst bude v letošním i v příštím roce dál snižovat. Na konci příštího roku by mělo činit 30,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Do roku 2023 by pak mělo klesnout pod hranici 30 procent HDP.

Moody’s rovněž uvedla, že česká vláda dosáhla určitého pokroku ve strukturálních reformách, a to například v oblasti trhu práce a vzdělávacího systému. Upozornila, že příznivým faktorem pro hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky by bylo úspěšné zavedení reforem, které by zajistily dlouhodobou fiskální udržitelnost důchodového systému a systému zdravotní péče.

Obáváte se další ekonomické krize?

Babiš uvedl, že agentura Moody’s ocenila zlepšující se fiskální výsledky a vládní reformy podporující ekonomiku. „Skvělý úspěch pro české hospodářství,“ uvedl premiér. Ministryně financí Schillerová připomněla, že čím vyšší známku země získá, tím více je považována za spolehlivého dlužníka a může si pak na trhu půjčovat za výhodnějších podmínek. „Díky tomu můžeme ušetřit na financování státního dluhu nemalé peníze,“ uvedla ministryně.

Pravicová opozice ale varuje před přílišným optimismem. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) považuje zlepšení ratingu za pozitivní zprávu, připomíná ale, že Moody’s hovoří i o nedořešené otázce stárnutí populace. Varuje také před tím, že struktura rozpočtu nezlepšuje odolnost Česka vůči možnému ochlazení ekonomiky. Podle ekonomického experta ODS Jana Skopečka nedělá vláda nic pro to, aby mělo Česko pozitivní rating i ve chvíli, kdy se mu nebude tolik ekonomicky dařit.


Přibývají signály, že růst české i světové ekonomiky se zadrhává. Čtěte více:

Recese: už je tady zase

 Burza cenných papírů, ilustrační foto


Podle Hospodářské komory zlepšení ratingu potvrzuje správnost strategie zaměřit se na investiční pobídky s vyšší přidanou hodnotou. „Moody’s mimo jiné připomíná, že Česko je sice průměrným inovátorem, ale inovační strategie, na které se podílela Hospodářská komora ČR, nebo nový zákon o investičních pobídkách, mají potenciál hospodářství země posílit,“ uvedl mluvčí komory Miroslav Diro.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

Přečtěte si také:

Recese: pár aut zimu nedělá

Recese: konjunktuře v Německu dochází dech, a nám též

Recese: český automobilový průmysl se připravuje na horší časy

Ekonom a psycholog Urban: Krizi přesně předpovědět nelze, dá se na ní ale vydělat

Ohodnoťte tento článek
Diskuze