Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

Před mučením protřepat. Česko vyváží sérum pravdy do řady problematických zemí

Jan Brož 25. listopadu, 09:00  -  Jan Brož
25. listopadu, 09:00

Úředníci ministerstva průmyslu loni zatrhli vývoz anestetika thiopental do Hongkongu, který už zase patří Číně, kam tak rád jezdívá prezident Miloš Zeman. Důvod? „Riziko použití vyváženého zboží k mučení,“ uvádí suše ministerská zpráva. Jde o jeden z mála případů z posledních let, kdy stát nepovolil vývoz zboží ze seznamu takzvaných „mučicích“ nástrojů.

Mučící nástroje definuje evropské nařízení a vedle dalších chemikálií k nim patří třeba biče s více pásky, palečnice nebo nástroje určené k popravě lidí. Obchod s většinou tohoto sortimentu je výslovně zakázán. Kdo si bude chtít pořídit třeba gilotinu, musí prokázat, že provozuje muzeum. To je totiž jediná výjimka.

Seznam ovšem obsahuje i obyčejná pouta, paralyzéry či pepřové spreje, tedy běžné, byť zneužitelné vybavení policie a jiných bezpečnostních složek. Zmiňuje dokonce i vodu, kterou lze použít do vodních děl ke krocení demonstrací. Obchod s takovým zbožím samozřejmě možný je, podléhá však dohledu úřadů. A do této kategorie patří i thiopental.

„Thiopental byl léta používán nejrůznějšími ‚policejními složkami‘ jako takzvané sérum pravdy. Subklinické dávky vedly k tomu, že sebekontrola byla oslabena a člověk na sebe řekl i to, co nechtěl,“ vysvětluje profesor Karel Cvachovec, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Při výsleších ho oficiálně podezřelým aplikovala například indická policie, často s rozporuplnými výsledky, což s sebou neslo mezinárodní kritiku.

Především se však thiopental dostal do povědomí širší veřejnosti jako utišující prostředek při popravách smrtící injekcí v USA. Do Spojených států se už proto od roku 2011 nevyváží, což vedlo k nedostatku látky na americkém trhu a k „experimentování“ s neodzkoušenými nebo méně účinnými látkami. Výsledkem byla například „zpackaná“, 43 minut trvající poprava odsouzeného vraha v Oklahomě v roce 2014, která pobouřila svět.

Švýcarská eutanazie

Podle aktuální zprávy licenčního odboru ministerstva průmyslu za loňský rok resort povolil vývoz zboží z mučicího seznamu mimo EU v jedenácti případech. V pěti z nich se jednalo o thiopental, o nějž je v zahraniční dlouhodobě velký zájem. Látka, kterou vyrábí v Roztokách u Prahy společnost VUAB Pharma, směřovala loni do Jordánska, Iráku, Íránu, Alžírska a Švýcarska. Alpská země mezi cílovými státy figuruje pravidelně. Jde o zemi, kde je legální eutanazie, a je tak možné, že thiopental tam slouží jako utišující prostředek při dobrovolné smrti.

Podle profesora Cvachovce šlo až do konce minulého tisíciletí o dominantní látku v anesteziologii, pak ji však vytlačily jiné přípravky. „Na některé situace, jako je obtížně zvládnutelný epileptický stav, se nejlépe hodí thiopental. Jeho potřeba už ale není dneska masová,“ vysvětluje Cvachovec. I v případě vývozu do některých „kontroverzních“ zemí se tedy může jednat o odůvodněnou potřebu tamních nemocnic a nemusí jít nutně o zneužití.

Hongkong byl jedinou zemí, které ministerstvo loni licenci pro export odmítlo vydat. Bližší podrobnosti nelze zjistit. Mluvčí ministerstva průmyslu Milan Řepka s odvoláním na obchodní tajemství odmítl poskytnout jakékoliv další informace. „K žádostem o vývoz vydává závazné stanovisko ministerstvo zahraničních věcí. Pokud vydá ke konkrétnímu obchodnímu případu stanovisko ze zahraničněpolitických důvodů negativní, nemůže ministerstvo průmyslu a obchodu povolení pro vývoz udělit,“ uvedl pouze Řepka.

Jednou ano, pak zase ne

Není tedy jasné, kdo měl být příjemcem thiopentalu ani v jakém množství měl být dodán. Vedle Hongkongu neprošel vývoz anestetika v roce 2015 také do Vietnamu. „Ve Vietnamu jsou denně zavíráni disidenti,“ kvituje zamítnutí Martin Balcar, který v organizaci Amnesty International monitoruje mezinárodní obchod se zbraněmi. Jinak však nad informacemi o udělených vývozních licencích kroutí hlavou.

Podle jakého klíče ministerstvo o povolení vývozu rozhoduje, není totiž zřejmé. Pepřové spreje pro Kosovo předloni dostaly stopku, s paralyzéry v roce 2009 však v té samé zemi problém nebyl. Do velmi problematického Egypta resort vývoz paralyzérů a sprejů v roce 2013 v jednom případě povolil a v jiném zamítl. V roce 2009 odklepl nožní pouta do Vietnamu bez problému, stejně jako paralyzéry a pepřové spreje pro Hongkong o rok později. Dnes však do těchto zemí thiopental vyvést odmítá. Zatímco před deseti lety ještě neprošel Írán, v pozdějších letech se mezi cílovými státy objevuje pravidelně.

V souvislosti s nedávnou brutální vraždou novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Turecku, který byl před smrtí pravděpodobně mučen, je s podivem, že thiopental z Česka směřoval v roce 2014 také do Saúdské Arábie. „Vypadá to, jako by se se Saúdskou Arábií až nyní všichni probudili,“ říká Balcar s tím, že zrovna v této zemi jsou lidé mučeni a popravováni dlouhodobě.


Přečtěte si: Takoví normální sovětští zabijáci


Podle Balcara představuje určité vodítko nejen pro české úřady index organizace Freedom House, který hodnotí svobodu v jednotlivých zemích podle bodového systému a uznává ho i Česká republika. Z toho pohledu by však za loňský rok mělo ministerstvo vedle Hongkongu odmítnout i vývoz do Íránu, na hraně by byly Irák a Alžírsko. Čína má mimochodem horší hodnocení než zmiňované muslimské země. Podle Balcara si však Česká republika nedělá těžkou hlavu u zemí, které v hodnocení Freedom House obdržely špatné známky, ani při vývozu zbraní.

Jestli bude export pokračovat ve stejné míře, je minimálně v případě thiopentalu poměrně nejisté. V poslední době totiž anestetikum není nedostatkovým zbožím pouze v USA, ale i v tuzemsku a v Evropě vůbec. Na trhu se objevilo několik nekvalitních šarží a Státní ústav pro kontrolu léčiv nařídil jejich stažení. Naposledy se tak stalo v srpnu. Problém se navíc neomezuje pouze na Českou republiku, v září zmizel kvůli problémům s kvalitou thiopental i z trhu na Slovensku. „Jinými slovy surový thiopental přestal být dostupný a nyní jsme v situaci, kdy ho nemáme,“ shrnuje anesteziolog Cvachovec.

Přečtěte si také:

Tabu padlo: Saúdové pohrozili použitím ropy jako zbraně

Horečka sobotní noci. Vládci Saúdské Arábie mění zavedené pořádky

Saúdská Arábie přiznala, že zmizelý novinář zemřel na jejím konzulátu

Nemáme s tím nic společného. Kreml znovu popřel podíl Ruska na útoku na Skripalovy


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Auta
Jízdní dojmy: Autobusy Isuzu
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“ se představuje v sériové podobě
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Nová Mazda3 se ukázala v Praze. Jen dva týdny po světové premiéře v L.A.
Technologie
Tohle je 25 nejhorších hesel roku 2018. Stále vede 123456
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Intel odhalil architekturu GPU Gen11. Grafika Ice Lake má mít výkon jako Ryzen 3 2200G
Nejlevnější smartphony pod stromeček. Co koupit do 5000 Kč?
Hry pro příležitostné hráče