Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

 Thiopental, neboli sérum pravdy
Thiopental, neboli sérum pravdy
Autor: Profimedia.cz

Před mučením protřepat. Česko vyváží sérum pravdy do řady problematických zemí

Jan Brož 25. listopadu 2018, 09:00  -  Jan Brož
 Thiopental, neboli sérum pravdy
Thiopental, neboli sérum pravdy
Autor: Profimedia.cz
25. listopadu 2018, 09:00

Úředníci ministerstva průmyslu loni zatrhli vývoz anestetika thiopental do Hongkongu, který už zase patří Číně, kam tak rád jezdívá prezident Miloš Zeman. Důvod? „Riziko použití vyváženého zboží k mučení,“ uvádí suše ministerská zpráva. Jde o jeden z mála případů z posledních let, kdy stát nepovolil vývoz zboží ze seznamu takzvaných „mučicích“ nástrojů.

Mučící nástroje definuje evropské nařízení a vedle dalších chemikálií k nim patří třeba biče s více pásky, palečnice nebo nástroje určené k popravě lidí. Obchod s většinou tohoto sortimentu je výslovně zakázán. Kdo si bude chtít pořídit třeba gilotinu, musí prokázat, že provozuje muzeum. To je totiž jediná výjimka.

Seznam ovšem obsahuje i obyčejná pouta, paralyzéry či pepřové spreje, tedy běžné, byť zneužitelné vybavení policie a jiných bezpečnostních složek. Zmiňuje dokonce i vodu, kterou lze použít do vodních děl ke krocení demonstrací. Obchod s takovým zbožím samozřejmě možný je, podléhá však dohledu úřadů. A do této kategorie patří i thiopental.

„Thiopental byl léta používán nejrůznějšími ‚policejními složkami‘ jako takzvané sérum pravdy. Subklinické dávky vedly k tomu, že sebekontrola byla oslabena a člověk na sebe řekl i to, co nechtěl,“ vysvětluje profesor Karel Cvachovec, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Při výsleších ho oficiálně podezřelým aplikovala například indická policie, často s rozporuplnými výsledky, což s sebou neslo mezinárodní kritiku.

Především se však thiopental dostal do povědomí širší veřejnosti jako utišující prostředek při popravách smrtící injekcí v USA. Do Spojených států se už proto od roku 2011 nevyváží, což vedlo k nedostatku látky na americkém trhu a k „experimentování“ s neodzkoušenými nebo méně účinnými látkami. Výsledkem byla například „zpackaná“, 43 minut trvající poprava odsouzeného vraha v Oklahomě v roce 2014, která pobouřila svět.

Švýcarská eutanazie

Podle aktuální zprávy licenčního odboru ministerstva průmyslu za loňský rok resort povolil vývoz zboží z mučicího seznamu mimo EU v jedenácti případech. V pěti z nich se jednalo o thiopental, o nějž je v zahraniční dlouhodobě velký zájem. Látka, kterou vyrábí v Roztokách u Prahy společnost VUAB Pharma, směřovala loni do Jordánska, Iráku, Íránu, Alžírska a Švýcarska. Alpská země mezi cílovými státy figuruje pravidelně. Jde o zemi, kde je legální eutanazie, a je tak možné, že thiopental tam slouží jako utišující prostředek při dobrovolné smrti.

Podle profesora Cvachovce šlo až do konce minulého tisíciletí o dominantní látku v anesteziologii, pak ji však vytlačily jiné přípravky. „Na některé situace, jako je obtížně zvládnutelný epileptický stav, se nejlépe hodí thiopental. Jeho potřeba už ale není dneska masová,“ vysvětluje Cvachovec. I v případě vývozu do některých „kontroverzních“ zemí se tedy může jednat o odůvodněnou potřebu tamních nemocnic a nemusí jít nutně o zneužití.

Hongkong byl jedinou zemí, které ministerstvo loni licenci pro export odmítlo vydat. Bližší podrobnosti nelze zjistit. Mluvčí ministerstva průmyslu Milan Řepka s odvoláním na obchodní tajemství odmítl poskytnout jakékoliv další informace. „K žádostem o vývoz vydává závazné stanovisko ministerstvo zahraničních věcí. Pokud vydá ke konkrétnímu obchodnímu případu stanovisko ze zahraničněpolitických důvodů negativní, nemůže ministerstvo průmyslu a obchodu povolení pro vývoz udělit,“ uvedl pouze Řepka.

Kam se z Česka vyvážejí "mučící" nástroje? ( Autor: Euro )

Jednou ano, pak zase ne

Není tedy jasné, kdo měl být příjemcem thiopentalu ani v jakém množství měl být dodán. Vedle Hongkongu neprošel vývoz anestetika v roce 2015 také do Vietnamu. „Ve Vietnamu jsou denně zavíráni disidenti,“ kvituje zamítnutí Martin Balcar, který v organizaci Amnesty International monitoruje mezinárodní obchod se zbraněmi. Jinak však nad informacemi o udělených vývozních licencích kroutí hlavou.

Podle jakého klíče ministerstvo o povolení vývozu rozhoduje, není totiž zřejmé. Pepřové spreje pro Kosovo předloni dostaly stopku, s paralyzéry v roce 2009 však v té samé zemi problém nebyl. Do velmi problematického Egypta resort vývoz paralyzérů a sprejů v roce 2013 v jednom případě povolil a v jiném zamítl. V roce 2009 odklepl nožní pouta do Vietnamu bez problému, stejně jako paralyzéry a pepřové spreje pro Hongkong o rok později. Dnes však do těchto zemí thiopental vyvést odmítá. Zatímco před deseti lety ještě neprošel Írán, v pozdějších letech se mezi cílovými státy objevuje pravidelně.

V souvislosti s nedávnou brutální vraždou novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Turecku, který byl před smrtí pravděpodobně mučen, je s podivem, že thiopental z Česka směřoval v roce 2014 také do Saúdské Arábie. „Vypadá to, jako by se se Saúdskou Arábií až nyní všichni probudili,“ říká Balcar s tím, že zrovna v této zemi jsou lidé mučeni a popravováni dlouhodobě.


Přečtěte si: Takoví normální sovětští zabijáci


Podle Balcara představuje určité vodítko nejen pro české úřady index organizace Freedom House, který hodnotí svobodu v jednotlivých zemích podle bodového systému a uznává ho i Česká republika. Z toho pohledu by však za loňský rok mělo ministerstvo vedle Hongkongu odmítnout i vývoz do Íránu, na hraně by byly Irák a Alžírsko. Čína má mimochodem horší hodnocení než zmiňované muslimské země. Podle Balcara si však Česká republika nedělá těžkou hlavu u zemí, které v hodnocení Freedom House obdržely špatné známky, ani při vývozu zbraní.

Jestli bude export pokračovat ve stejné míře, je minimálně v případě thiopentalu poměrně nejisté. V poslední době totiž anestetikum není nedostatkovým zbožím pouze v USA, ale i v tuzemsku a v Evropě vůbec. Na trhu se objevilo několik nekvalitních šarží a Státní ústav pro kontrolu léčiv nařídil jejich stažení. Naposledy se tak stalo v srpnu. Problém se navíc neomezuje pouze na Českou republiku, v září zmizel kvůli problémům s kvalitou thiopental i z trhu na Slovensku. „Jinými slovy surový thiopental přestal být dostupný a nyní jsme v situaci, kdy ho nemáme,“ shrnuje anesteziolog Cvachovec.

Přečtěte si také:

Tabu padlo: Saúdové pohrozili použitím ropy jako zbraně

Horečka sobotní noci. Vládci Saúdské Arábie mění zavedené pořádky

Saúdská Arábie přiznala, že zmizelý novinář zemřel na jejím konzulátu

Nemáme s tím nic společného. Kreml znovu popřel podíl Ruska na útoku na Skripalovy


Čtěte také

 Terminál 2 na Letišti Václava Havla Praha

Pražské letiště chce do roku 2028 rozšířit druhý terminál za 16 miliard korun

Pražské letiště bude rozšiřovat druhý terminál, hotovo by mělo být do roku 2028.…

před 1 hodinou

 Ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík

Metnar zváží budoucnost armádního historika Stehlíka, který měl v resortu skončit

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) zváží budoucnost ředitele odboru válečných…

před 1 hodinou

 Dobíjecí stanice - ilustrační foto

E.ON plánuje 175 dobíjecích stanic pro elektromobily. Investuje do nich 183 milionů korun

Energetická společnost E.ON vybuduje do roku 2022 zhruba 175 veřejných dobíjecích stanic…

před 2 hodinami

Zleva Jan Hudeček z Železáren Veselí a majitelé solárních elektráren v Chomutově Zdeněk Zemek a Alexandr Zemek čekají u brněnského krajského soudu na rozsudek v případu nezákonného vydání licencí.

Ústavní soud odmítl stížnosti Zemkových. Nepodmíněné tresty v kauze solárních elektráren platí

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti bratrů Zemkových, potvrdil tak nepodmíněné tresty v…

před 3 hodinami

 Dočasná prezidentka Bolívie Jeanine Áňezová

Bolívie má dočasnou prezidentku Áňezovou. USA ze země stahují zaměstnance

Spojené státy kvůli "občanským nepokojům" stahují ze Bolívie rodinné příslušníky svých…

před 3 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak vzrostou minimální zálohy pro OSVČ v roce 2020?
Prevence před rakovinou existuje
Jak fungují odložené platby
8 čísel o zvýšeném rodičovském příspěvku
EU: V Česku žije nejméně „chudých“ lidí
Auta
Ve kterém městě vám hrozí největší riziko silniční bitky? A…
Automobilové origami je nejdražší SUV na světě. Stojí sedmkrát víc než Cullinan
Nový rodinný model Mitsubishi spojuje dvě kategorie aut. Moc krásy ale nepobral
Nový Peugeot e-Expert
Volkswagen Užitkové vozy v novém
Hry pro příležitostné hráče