PayPal zablokoval účet Ku Klux Klanu po týdnu urgencí. Podle kritiků pozdě - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

PayPal zablokoval účet Ku Klux Klanu po týdnu urgencí. Podle kritiků pozdě

,
PayPal zablokoval účet Ku Klux Klanu po týdnu urgencí. Podle kritiků pozdě
Zdroj: Profimedia.cz

Internetový platební systém PayPal po šesti dnech kritiky a naléhání ze strany skupin bojujících proti nenávisti zablokoval účet rasistické organizace Ku Klux Klan. I nadále je však terčem kritiky, podle které v podobných případech nepostupuje dostatečně aktivně.

Webová stránka Ku Klux Klanu žádala své příznivce, aby ji přes PayPal zasílali příspěvky na tištěné oběžníky a na náklady na organizování veřejných mítinků a setkání.

Používáte PayPal?

Účtu organizace Ku Klux Klan na PayPalu si všimla skupina Sleeping Giants, která bojuje proti nenávisti a sexismu na internetu – kromě jiného se zaměřuje například na konfrontaci společností, které mají reklamu na krajně pravicovém zpravodajském webu Breitbart. Následně začala u PayPalu urgovat zablokování účtu, v čemž ji podpořily další skupiny a organizace bojující proti nenávisti. Část hněvu se snesla i na Google, u něhož měl Ku Klux Klan registrovaný e-mailový účet, přes který o peníze žádal.

PayPal zareagoval zablokováním účtu Ku Klux Klanu po šesti dnech, za což od navrhujících skupin a subjektů sklidil další kritiku. „Účty hodnotíme opatrně, abychom zajistili využívání našich služeb v souladu s pravidly, a následně podnikáme přiměřené kroky,“ brání se PayPal v prohlášení.


Pohodlné, úsporné a vždy k dispozici. Smartphonem platí již téměř třetina Čechů

 Apple Pay, ilustrační foto


Podle kritiků ale PayPal není důsledný. „Mám opravdu velké pochybnosti ohledně schopnosti PayPalu reagovat rychle a rozhodně v případech nenávistných skupin,“ řekla britské zpravodajské stanici BBC News Nandini Jammiová ze Sleeping Giants. „Občas zareagují docela rychle, ale svá pravidla neuplatňují konzistentně,“ dodala.

Podle Jammiové má svůj účet na PayPalu a dalších platebních platformách velké množství nenávistných, rasistických a xenofobních skupin. „Nenávistné skupiny sleduji na PayPalu už několik měsíců. Když jsem hledala další příklad, věděla jsem, že bude stačit pouze do Googlu zadat ‚KKK‘,“ uvedla. Zároveň pochválila jiné internetové společnosti, které jsou podle ní v boji proti nenávistným skupinám důslednější. Uvedla například sociální síť Pinterest, seznamovací aplikaci Bumble či fundraisingovou stránku Patreon.

Dále čtěte:

Ani hotově, ani kartou. Češi si oblíbili mobilní platby

Šéf Generali Investments Beneš: Dnešní třicátníci znají jen nemovitosti a kryptoměny

Banky, platby, vteřiny. Posílání peněz bude rychlejší

Revolut vstoupil na český trh. Fintechová firma na něm chce mít do konce roku 100 tisíc zákazníků